Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centrum ds. AIDS: Polacy mają wiedzę na temat HIV i AIDS, ale nie zawsze ją stosują

0
Podziel się:

Polacy mają wiedzę na temat HIV i AIDS, nie
stosują jej jednak w życiu codziennym, brakuje im wyobraźni,
podejmują ryzykowne zachowania - podkreśliła we wtorek na
konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Krajowego Centrum ds.
AIDS przy Ministerstwie Zdrowia Anna Marzec-Bogusławska.

Polacy mają wiedzę na temat HIV i AIDS, nie stosują jej jednak w życiu codziennym, brakuje im wyobraźni, podejmują ryzykowne zachowania - podkreśliła we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS przy Ministerstwie Zdrowia Anna Marzec-Bogusławska.

W środę rusza ogólnopolska kampania dotycząca HIV/AIDS, która przebiegać będzie pod hasłem: "W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie".

Jak poinformowała Marzec-Bogusławska, powołując się na oficjalne dane od początku 1985 roku do końca czerwca 2007 roku, w Polsce było ogółem zakażonych wirusem HIV blisko 11 tys. osób (10.895). Ponad 5 tys. (5.420) zakażonych jest wśród osób stosujących dożylnie środki psychotropowe (49 proc.). Odnotowano także 1.945 zachorowań na AIDS. Zmarło w wyniku tej choroby 866 osób.

Tymczasem - jak zaznaczyła Marzec-Bogusławska - szacuje się, że w Polsce jest 25-35 tys. osób żyjących z HIV i AIDS (prawie 30 proc. to kobiety). Natomiast w 2006 roku wykrytych zostało 749 zakażeń HIV. Dodała, że obecnie w Polsce jest ponad 3 tys. leczonych pacjentów.

Według Marzec-Bogusławskiej, w Polsce najczęściej do zakażenia HIV dochodzi poprzez kontakt seksualny. "Biorąc to pod uwagę, skoncentrowaliśmy się w tym roku na zminimalizowaniu tego ryzyka. Stąd też głównym zadaniem kampanii społecznej jest zmniejszenie liczby nowych zakażeń HIV drogą kontaktów seksualnych" - zaznaczyła dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Dodała, że kampania "W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie" jest kontynuacją zeszłorocznych działań i będzie również, tak jak co roku, m.in. promować robienie testu na HIV.

Uczestniczący w konferencji minister zdrowia Zbigniew Religia podkreślił, że celem kampanii jest wiedza, jak tej chorobie zapobiegać. "Najlepszym lekarstwem w walce z AIDS jest profilaktyka i wiedza" - powiedział minister.

W ocenie Religi, kampania ta jest niezwykle ważna i rząd na tyle, na ile może, stara się ją wspierać. Minister poinformował, że z budżetu ministerstwa zdrowia na ten rok zostało przeznaczonych 9 mln zł na profilaktykę i 123 mln zł na leczenie i terapię.

Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ksiądz Arkadiusz Nowak powiedział, że kampania społeczna w zakresie zapobiegania zakażeniu HIV przynosi pozytywne skutki. "Dzieje się to dzięki stabilnej polityce kadrowej w ministerstwie zdrowia ds. AIDS oraz systematycznej pracy edukacyjnej".

Zdaniem ks. Nowaka, poprawia się także sytuacja, gdy chodzi o akceptację osób chorych na AIDS, co objawia się m.in. tym, że już się nie boimy tego, iż żyją obok nas ludzie chorzy. (PAP)

skz/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)