Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Centrum Nauki Kopernik nagrodzone w konkursie "Polska pięknieje"

0
Podziel się

Centrum Nauki Kopernik jest jednym z siedmiu projektów nagrodzonych w
konkursie "Polska Pięknieje", które powstały przy wykorzystaniu unijnych funduszy. W innym
konkursie - na Eurolidera 2011 - nagrody ministra rozwoju dostało pięć osób.

bEiSbEqJ

Centrum Nauki Kopernik jest jednym z siedmiu projektów nagrodzonych w konkursie "Polska Pięknieje", które powstały przy wykorzystaniu unijnych funduszy. W innym konkursie - na Eurolidera 2011 - nagrody ministra rozwoju dostało pięć osób.

"Mamy na sali prawdziwych euroliderów, którzy starania rządu o to, by jak najwięcej unijnych środków trafiało do Polski, przekształcają w czyn. Nie byłoby tego wielkiego polskiego zwycięstwa, jakim jest przodowanie Polski w UE, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy, gdyby zabrakło ludzi, którzy potrafią budować i realizować te najambitniejsze w naszej historii projekty" - powiedział premier Donald Tusk w czwartek podczas gali IV Forum Funduszy Europejskich.

"Polska pięknieje z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc, także dzięki waszemu wielkiemu wysiłkowi. Czy to są krakowskie Sukiennice, czy szpitale w Inowrocławiu, czy setki dróg, czy Centrum Kopernik w Warszawie. Mógłbym dalej wymieniać te nowoczesne pomniki naszego cywilizacyjnego sukcesu" - podkreślał premier.

bEiSbEqL

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska powiedziała podczas gali, że do tej pory zrealizowano w kraju 90 tys. projektów unijnych, a kolejne 60 tys. jest w trakcie realizacji.

Wśród nagrodzonych tytułem Eurolidera 2011 osób przygotowujących unijne wnioski jest Joanna Kuchta - kierownik biura rozwoju i inicjatyw europejskich w starostwie powiatowym w Inowrocławiu (Kujawsko-Pomorskie). Dzięki jej staraniom zrealizowano 16 projektów o wartości ponad 54 mln zł, dofinansowanych z funduszy unijnych, wśród nich modernizację lądowiska dla helikopterów ratowniczych.

Naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju w Opolu Krzysztof Początek został nagrodzony za 33 projekty o wartości ponad 344 mln zł z różnych dziedzin, m.in. przebudowę Amfiteatru Tysiąclecia, w którym odbywa się co roku opolski konkurs polskiej piosenki.

Ewa Widera, podinspektor ds. pozyskiwania środków pomocowych w gminie Krzyżanowice (Śląskie), pracowała przy realizacji 20 projektów o wartości ok. 14 mln zł, współfinansowanych ze środków UE, m.in. dotyczących zagospodarowania i promocji historycznych miejsc pogranicza polsko-czeskiego.

bEiSbEqR

Nagrodę ministra dostał też Ryszard Zwojewski - kierownik referatu programów rozwojowych w gminie Prudnik (Opolskie). Z jego inicjatywy na terenie województwa opolskiego powstało 16 projektów o wartości ok. 54 mln zł. Otrzymał też nagrodę internautów.

Specjalną nagrodę od minister Bieńkowskiej otrzymał prof. Henryk Skarżyński dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach (Mazowieckie). Przygotował on 4 projekty dotyczące rozwoju Instytutu na łączną sumę ponad 140 mln zł.

W konkursie "Polska Pięknieje" Centrum Nauki Kopernik wygrało w kategorii obiekt turystyczny. Dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko sięgnęło 207 mln zł.

Krakowskie Sukiennice okazały się najlepsze w kategorii "zabytek". Uzyskały one prawie 21 mln zł z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na remont i modernizacje Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Opolska biblioteka publiczna dostała nagrodę w kategorii "rewitalizacja" - na rozbudowę miejskiej biblioteki z Regionalnego Programu Województwa Opolskiego trafiło 6,4 mln zł dofinansowania.

bEiSbEqS

Wyróżniono także turystyczny i kulturowy projekt "Lublin Sztuk-Mistrzów", dofinansowany z Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego kwotą prawie 1,2 mln zł. Lublin wygrał w kategorii "produkt promocyjny".

W kategorii "turystyka aktywna" nagrodzono krakowską "Drogę Królewską dla niepełnosprawnego turysty", pozwalającą niewidomym zwiedzić Kraków. Dofinansowanie z UE wyniosło prawie 921 tys. zł i pochodziło z Małopolskiego Programu Regionalnego.

Ośrodek aktywnej rekreacji w Łękuku Małym k. Orłowa w woj. warmińsko-mazurskim, zrealizowany przez firmę Przyłuccy, otrzymał nagrodę w kategorii "obszary wiejskie". Regionalny Program Warmia i Mazury dofinansował ośrodek kwotą prawie 348 tys. zł.

W dziedzinie "turystyka transgraniczna i międzynarodowa" najlepszy okazał się projekt Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej "Nieznana Europa", polegający na rozwoju infrastruktury turystycznej w obszarze Kanału Augustowskiego i Niemna na pograniczu polsko-białoruskim. Ponad 2,2 mln zł pochodziło z Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina.

bEiSbEqT

Swoją nagrodę przyznali internauci, którzy wybrali adaptację na cele kulturalne ruin dworu Kossaków w Górkach Wielkich w woj. śląskim. Projektodawcą była Fundacja im. Zofii Kossak, a kwota uzyskana ze środków unijnych to 1,5 mln zł z Regionalnego Programu dla Województwa Śląskiego.

Zdaniem wiceministra rozwoju regionalnego Adama Zdziebło, nagrodzone projekty pokazują, że przy wsparciu unijnych środków pojawiają się w Polsce prawdziwe perełki. "Być może nie zrealizowalibyśmy ich, gdybyśmy mieli tylko polskie środki, a na pewno nie w tak krótkim czasie" - powiedział dziennikarzom. Zaznaczył, że inwestycje zrealizowane za unijne pieniądze można znaleźć praktycznie w każdej gminie, a w konkursie nagrodzono najlepsze z najlepszych.

Dotychczas Polska pozyskała 17,3 mld euro funduszy unijnych (21 proc. wszystkich środków wypłaconych państwom członkowskim). Za nami są Hiszpanie z 8,8 mld euro, Niemcy z 7,9 mld euro i Węgry (6,5 mld euro). Dotychczas KE wypłaciła państwom członkowskim średnio 24 proc. środków w stosunku do planowanej alokacji. W przypadku Polski wskaźnik ten wynosi 27 proc.

Udział funduszy unijnych w polskim wzroście PKB w 2010 roku wyniósł 0,7 proc. (PAP)

bEiSbEqU

ago/ luo/ je/

bEiSbErm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)