Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu ma nowego szefa programowego

0
Podziel się

Dobrila Denegri od piątku jest dyrektorem ds. programowych Centrum Sztuki
Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Stanowisko obsadzono w drodze międzynarodowego konkursu.

bEgJqnSJ

Dobrila Denegri od piątku jest dyrektorem ds. programowych Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Stanowisko obsadzono w drodze międzynarodowego konkursu.

Toruńskie CSW jest pierwszym i do tej pory jedynym ośrodkiem promowania sztuki współczesnej, który powstał w ramach programu "Znaki czasu", współfinansowanego przez państwo. Toruńskie centrum mieści się w specjalnie dla niego zbudowanym gmachu na obrzeżach gotyckiego Starego Miasta, pierwszym budynku galerii sztuki zbudowanym od podstaw po wojnie.

"Kultura i sztuka jest coraz bardziej zdecentralizowana, jej puls niekoniecznie musi bić w wielkich ośrodkach, ale także w miejscach, które dopiero się wyłaniają. Wśród krajów Europy Wschodniej Polska jest jednym z najmocniejszych reprezentantów na polu sztuki współczesnej, a mój program łączy się z tym, co jest jądrem tej instytucji, która patrzy w przyszłość i stara się być jak najnowocześniejsza" - zapowiedziała Dobrila Denegri podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami.

bEgJqnSL

W opinii Denegri, działalność wystawiennicza CSW musi charakteryzować się "wysokim poziomem, międzynarodowym i interdyscyplinarnym charakterem, innowacyjnością prezentacji i spójnością koncepcji". Nowa dyrektor chce też, żeby Centrum nie spełniało jedynie funkcji miejsca tymczasowych wystaw - ale funkcjonowało także jako muzeum, którego celem jest utrzymywanie, konserwowanie, rozbudowywanie i promowanie swojej kolekcji.

"Z tego względu konstrukcja programu odpowiada trzem rodzajom tematycznie powiązanych i skoordynowanych wystaw: odbywających się raz na cztery lata, raz na dwa lata i raz w roku" - dodała Denegri.

Czteroletni program składa się z czterech (jedna na rok) tematycznie powiązanych wystaw i ośmiu (dwie w roku) indywidualnych wystaw polskich artystów pod opieką międzynarodowych kuratorów. Dwuletni program składa się z jednego dużego projektu badawczego i projektu o charakterze wystawowym, w które zaangażowani będą międzynarodowi kuratorzy i artyści, i które będą zrealizowane w formie wystawy (jednej na rok) oraz w formie publikacji lub książki.

Program roczny składa się z indywidualnych wystaw międzynarodowych artystów, zaproszonych do zrealizowania projektu specjalnie dla Centrum. Denegri ma nadzieję, że uda się jej zaprosić do Centrum znakomitych twórców z zagranicy, a także promować polskich artystów poza granicami naszego kraju.

bEgJqnSR

Dobrila Denegri jest historykiem sztuki i niezależnym kuratorem. Mieszka i pracuje w Rzymie oraz Belgradzie.

Od 2001 jest dyrektorem artystycznym nKA/ICA, niezależnego stowarzyszenia kulturalnego, które zajmuje się organizacją "Real Presence" - obecnie największych na Bałkanach warsztatów dla młodych artystów i studentów sztuki. W latach 2002-2008 współpracowała z Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie, od 2007 wykłada historię sztuki współczesnej i mody na Uniwersytecie La Sapienza.

Ojciec Jeso Denegri, znany teoretyk i krytyk sztuki (również i w Polsce), był wieloletnim kustoszem Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie. Dobrila Denegri w 1993 r. wyemigrowała do Włoch. (PAP)

olz/ ls/ jra/

bEgJqnTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)