Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centrum Wodne SGGW pomoże walczyć z powodziami

0
Podziel się:

Centrum Wodne Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), największy w
Polsce obiekt badawczy zajmujący się problematyką wody, otwarto w środę w Warszawie. W ośrodku będą
prowadzone badania umożliwiające m.in. przeciwdziałanie powodziom.

Centrum Wodne Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), największy w Polsce obiekt badawczy zajmujący się problematyką wody, otwarto w środę w Warszawie. W ośrodku będą prowadzone badania umożliwiające m.in. przeciwdziałanie powodziom.

Budowa Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska SGGW, nazywanego Centrum Wodnym, była finansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

"Jest to pierwszy projekt finansowany z Programu Infrastruktura i Środowisko, który oddajemy do użytku. W sumie przeznaczyliśmy na niego ponad 49 milionów złotych. Jego całkowity koszt to ponad 52 miliony" - powiedziała podczas ceremonii otwarcia minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

Minister podkreśliła znaczenie faktu, że otwarcie Centrum Wodnego SGGW zbiega się z okresem, kiedy dwie ogromne fale powodziowe zalały zwłaszcza południową Polskę. "Otwarcie Centrum Wodnego napawa nas nadzieją, że dzięki prowadzonym tutaj badaniom i studentom, którzy będą się tutaj kształcili, poprawi się bezpieczeństwo wodne Polski" - powiedziała Kudrycka.

Jak wyjaśniła, fakt, że w Centrum doskonalone będą metody szczegółowych pomiarów wody, może doprowadzić do lepszej przewidywalności siły żywiołów, a także lepszego sterowania zasobami wodnymi przy wykorzystaniu zbiorników retencyjnych.

"Wierzę, że dzięki Centrum Wodnemu będzie można dokonywać wielu znakomitych odkryć i badań we współpracy z naukowcami z Europy i świata" - mówiła Kudrycka. Podkreśliła, że w Centrum będą prowadzone również prace na temat oczyszczania wody i różnych aspektów ochrony środowiska.

"Jestem przekonana, że dzięki pracy naukowców, którzy będą mieli dostęp do najlepszej światowej infrastruktury badawczej, uda nam się doprowadzić do tego, byśmy mogli uniknąć tego typu nieszczęść w przyszłości, a przynajmniej niwelować ich skutki" - mówiła minister.

Jak podkreślił rektor SGGW prof. Alojzy Szymański, dramat tysięcy ludzi tak dotkliwie dotkniętych przez powódź uświadamia konieczność poważnego traktowania natury i problematyki wodnej.

Centrum Wodne SGGW jest największym krajowym obiektem badawczym zajmującym się problematyką wody. Skupia 19 laboratoriów z rożnych dziedzin nauki. "To jedyny w Polsce obiekt naukowo-dydaktyczny, w którym w sposób kompleksowy będą prowadzone badania na temat jakości i zasobów wody i jej obiegu w przyrodzie. Powierzchnia użytkowa obiektu zajmuje około 4,5 tys. m kw., ogród dydaktyczny z parkiem wodnym - około 8 tys. m kw." - poinformował rektor SGGW.

Jak wyjaśnił, Centrum będzie wyposażone w najnowszą aparaturę badawczą. W jego laboratoriach będzie można korzystać z 310 nowoczesnych zestawów aparatury naukowo-badawczej. Znajdą się w nim również sale edukacyjne i stacja meteorologiczna będąca w sieci monitoringu kraju.

W Centrum znalazł się również park wodny z modelem rzeki ukazującym naturalne środowisko rzeczne. Odzwierciedla on bieg rzeki od terenu, z którego woda wypływa, aż do zbiornika wodnego. Na przestrzeni, po której płynie woda, wybudowano modele typowych budowli hydrotechnicznych znajdujących się w korytach i zbiornikach rzecznych.

Odwiedzający park wodny będą mogli zobaczyć, w jaki sposób woda spiętrza się i jak różnicuje się przyroda w zależności od miejsca. Rzeka jest obsadzona roślinnością właściwą dla danych terenów - inną w górach, inną na terenie zabagnionym, inną u ujścia. (PAP)

ekr/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)