Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chasydzi z całego świata modlą się przy grobie cadyka Elimelecha

0
Podziel się:

Przy grobie cadyka Elimelecha Weissbluma w
Leżajsku (Podkarpackie) trwają modlitwy chasydów, którzy przybyli
z całego świata z okazji 223. rocznicy śmierci cadyka.

Przy grobie cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku (Podkarpackie) trwają modlitwy chasydów, którzy przybyli z całego świata z okazji 223. rocznicy śmierci cadyka.

Uroczystości, które rozpoczęły się w poniedziałek po zachodzie słońca, zakończą się we wtorek wieczorem. Do tego czasu do Leżajska, na miejsce modlitw, przybywać będą kolejne grupy Żydów. Łącznie spodziewanych jest około 3 tys. chasydów z Europy, USA, Kanady i Izraela.

Według Henryka Ślandy z Fundacji Chasydów Leżajsk-Polska, jest to znacznie mniej niż w latach ubiegłych. "Mają być jeszcze trzy, cztery samoloty, ale w porównaniu z innymi latami to mało. A i w nocy nie było ich tylu, co zwykle" - zauważył.

Jak wyjaśnił, większość z nich po modłach opuszcza Leżajsk, aby ustąpić miejsca kolejnym grupom. Modlitwy i wszelkie obrzędy trwają zaledwie 2-3 godziny.

Chasydzi wierzą, że cadyk Elimelech Weissblum w rocznicę swojej śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie swoje i rodziny, płodność, powodzenie w interesach. Prośby te zapisane są na specjalnych karteczkach zwanych kwitełe.

Przed modlitwą Żydzi obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni. W trakcie modlitw przy grobowcu cadyka, tzw. ohelu, chasydzi śpiewają psalmy. Uczestniczące w modlitwach kobiety zbierają się w osobnym, specjalnie dla nich wydzielonym pomieszczeniu, znajdującym się także na kirkucie, czyli żydowskim cmentarzu. Po zakończonych modłach Żydzi jedzą koszerny posiłek, składający się m.in. ze stosownie przyrządzonego mięsa wołowego, ryb, owoców i warzyw.

Obchody rocznicy śmierci cadyka Elimelecha są ruchome - reguluje to kalendarz żydowski - dlatego przyjazdy chasydów każdego roku przypadają w innym terminie, ale najczęściej w marcu.

Dla chasydów Leżajsk, wraz z grobem cadyka Elimelecha, jest jednym z najświętszych miejsc na świecie. Chasydzi przybywają tu nie tylko z okazji rocznicy śmierci cadyka, ale także z okazji różnych świąt żydowskich oraz w trakcie prywatnych pielgrzymek i wycieczek po Polsce.

Elimelech Weissblum był jednym z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał oraz jako najbardziej aktywny głosiciel chasydyzmu - buntowniczego nurtu religijno-mistycznego w judaizmie. Ruch ten narodził się w latach trzydziestych XVIII wieku na Ukrainie i obszarach Polski południowo-wschodniej. Głosił, że Bogu można służyć nie tylko przez wypełnianie prawa i modlitwę, ale także przez codzienne obowiązki.

W 1772 roku przybył do Leżajska, w którym - poprzez swoją działalność - utworzył centrum chasydyzmu. Leżajsk aż do II wojny światowej zamieszkiwała bardzo licznie społeczność żydowska. Po wojnie tradycja odwiedzania grobu cadyka odrodziła się w latach 70.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)