Notowania

chavez
16.03.2009 08:10

Chavez przejmuje lotniska, autostrady i porty

Wszystkie węzły transportowe w Wenezueli przeszły pod kontrolę władz centralnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez nakazał wysłać okręty do największych portów kraju oraz wojsko na lotniska i zagroził więzieniem gubernatorom, przeciwnym nowej ustawie, oddającej węzły transportowe pod kontrolę władz centralnych.

Przemawiając w swym cotygodniowym programie radiowym i telewizyjnym Chavez rozkazał marynarce wojennej przejęcie kontroli nad Port Cabello w stanie Carabobo i Maracaibo Port w stanie Zulia. Następnie ostrzegł gubernatorów tych stanów - obaj są zwolennikami opozycji - że _ zasłużą na więzienie _, jeśli zlekceważą wspomnianą ustawę.

Deputowani lojalni wobec Chaveza przegłosowali przed kilku dniami objęcie kontrolą federalną wszystkich lotnisk, autostrad i portów morskich. Przeciwnicy Chaveza twierdzą, że ma to na celu powiększenie zakresu władzy prezydenta. Chavez mówi o _ bezpieczeństwie narodowym _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Chavez nacjonalizuje Cargill ]( http://news.money.pl/artykul/chavez;nacjonalizuje;cargill,0,0,432128.html )
* [ Chavez może rządzić ile będzie chciał ]( http://news.money.pl/artykul/chavez;moze;rzadzic;ile;bedzie;chcial,35,0,427555.html )

Ustawa umożliwia władzom federalnym przejmowanie kontroli nad drogami, portami i lotniskami jeśli uznają, że władze stanowe nie dbają o nie we właściwy sposób.

Opozycyjni gubernatorzy twierdzą, że celem ustawy jest _ zdławienie _ przeciwników Chaveza finansowo oraz wpłynięcia na wyborców, którzy w listopadzie zeszłego roku oddali na nich głosy.

Zgodnie z nową ustawą władze stanowe i municypalne nie mają już prawa pobierać opłat w węzłach transportowych (porty, lotniska) ani opłat za przejazd autostradami. Oznacza to, że gubernatorzy i merowie będą mieli mniej pieniędzy na realizację lokalnych projektów.

Stronnicy Chaveza w zeszłorocznych wyborach zdobyli 17 urzędów gubernatorskich. Pięć przypadło opozycji.

Chavez wydał potem całą serię dekretów, przekazując swojemu rządowi kontrolę nad szpitalami, obiektami sportowymi i innymi obiektami użyteczności publicznej w stanach, w których gubernatorami zostali przedstawiciele opozycji.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: chavez, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz