Notowania

chavez
08.05.2009 07:28

Chavez przejmuje sektor naftowy

Parlament w Caracas zgodził się na nacjonalizację. Przejmowanie firm ruszy jeszcze dziś.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rząd przejmie kontrolę nad aktywami firm obsługujących sektor naftowy - powiedział prezydent Wenezueli Hugo Chavez.

Parlament w Caracas przyjął wcześniej ustawę, na mocy której państwo może znacjonalizować grupę firm obsługujących przemysł naftowy. Chavez powiedział, że przejęcia tych firm rozpoczną się w piątek.

_ - Zaczniemy zabierać aktywa i dobra, które od teraz będą należeć do państwa, tak jak zawsze powinny _ - powiedział Chavez, dodając, że tysiące pracowników tych firm znajdzie zatrudnienie w państwowym gigancie naftowym PDVSA.

Chavez już znacjonalizował kopalnie złota. Zobacz materiał Al Jazeera English:

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Obama do Chaveza: Muszę się wiele nauczyć ]( http://news.money.pl/artykul/obama;do;chaveza;musze;sie;wiele;nauczyc,68,0,444740.html )
* [ Chavez i Ahmadineżad uznali G20 za fiasko ]( http://news.money.pl/artykul/chavez;i;ahmadinezad;uznali;g20;za;fiasko,26,0,441370.html )
* [ Chavez ostro o Obamie: "biedny ignorant" ]( http://news.money.pl/artykul/chavez;ostro;o;obamie;biedny;ignorant,211,0,436691.html )

Nowe prawo ułatwi państwu przejmowanie własności firm usługowych, takich jak amerykańskie giganty Halliburton i Schlumberger, w miarę jak PDVSA, na skutek niskich cen ropy, gromadzić będzie długi wobec tych kompanii. Manewr ten może doprowadzić do dalszego spadku wydobycia ropy w Wenezueli, ponieważ spowolni funkcjonowanie usług na rzecz sektora naftowego.

PDVSA była firmą-bankierem finansującym programy społeczne, na których zbudował swą popularność Hugo Chavez. Teraz jest to spółka niedoinwestowana i zadłużona. Nowe prawo pozwoli rządowi wywłaszczać firmy, u których zadłużona jest PDVSA i wypłacać im rekompensaty w rządowych papierach dłużnych zamiast w gotówce.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: chavez, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz