Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chile: Rodzina jednego z górników pozwie m.in. właścicieli kopalni

0
Podziel się

Rodzina jednego z trzydziestu trzech górników uwięzionych od 21 dni w
kopalni miedzi i złota na pustyni Atacama w Chile ogłosiła w czwartek, że pozwie właścicieli
kopalni oraz inspektorów rządowych, którzy "nie wykonali swojej pracy".

bEgGHCCt

Rodzina jednego z trzydziestu trzech górników uwięzionych od 21 dni w kopalni miedzi i złota na pustyni Atacama w Chile ogłosiła w czwartek, że pozwie właścicieli kopalni oraz inspektorów rządowych, którzy "nie wykonali swojej pracy".

"Nie chodzi nam o rekompensatę finansową, lecz o pociągnięcie do odpowiedzialności nie tylko właścicieli kopalni, ale także wszystkich, którzy nie wykonali swojej pracy" - powiedziała dziennikarzom Carolina Narvaez, żona uwięzionego pod ziemią górnika Raula Bustosa.

Jej adwokat Remberto Valdes wyjaśnił, że procedura skierowana będzie przeciwko właścicielom przedsiębiorstwa górniczego San Esteban, do którego należy znajdująca się na północy kraju kopalnia miedzi i złota w San Jose.

bEgGHCCv

O "zaniedbania obowiązków" rodzina Bustosa oskarży także rządową agencję regulującą przemysł górniczy w Chile (Sernageomin), która w 2008 roku pozwoliła na ponowne otwarcie kopalni, po tym gdy rok wcześniej zginął tam górnik.

Były dyrektor regionalny Sernageomin, Anton Hraste ocenił, że po wypadku z 2007 roku warunki geologiczne "radykalnie się zmieniły", w związku z czym nie należało ponownie otwierać kopalni.

Dyrekcja kopalni kilkakrotnie powtarzała, że wypadek z 5 sierpnia był "nie do przewidzenia", a panujące tam warunki "spełniały normy" bezpieczeństwa.

Prezydent Sebastian Pinera obiecał ukaranie winnych, a śledztwo w celu wyjaśnienia wypadku wszczęła już komisja parlamentarna.

bEgGHCCB

5 sierpnia w średniej wielkości kopalni w San Jose, 830 km na północ od stołecznego Santiago, zawalił się chodnik. Na głębokości 688 metrów zostało zasypanych trzydziestu trzech górników. W niedzielę za pomocą otworu o szerokości 15 centymetrów udało się nawiązać z nimi pierwszy kontakt. Od tego czasu regularnie przez ten oraz dwa inne otwory otrzymują oni m.in. pożywienie, wodę i leki oraz są w kontakcie z rodzinami i władzami Chile.

Pod koniec tygodnia rozpocznie się kopanie szerszego tunelu, którym górnicy za około cztery miesiące wydostaną się na powierzchnię.

Według chilijskiej prasy, akcja ratownicza pochłonie około 10 mln dolarów. (PAP)

jhp/ mc/

bEgGHCCC

6884876

bEgGHCCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)