Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chińska firma wystąpiła przeciwko unijnym cłom na obuwie

0
Podziel się:

Chiński producent obuwia, największa
prywatna firma tej branży w Chinach, Aokang Group formalnie
wszczęła we wtorek postępowanie prawne przeciwko decyzji Unii
Europejskiej w sprawie wprowadzenia na okres dwóch lat ceł
antydumpingowych na buty skórzane importowane z Chin.

Chiński producent obuwia, największa prywatna firma tej branży w Chinach, Aokang Group formalnie wszczęła we wtorek postępowanie prawne przeciwko decyzji Unii Europejskiej w sprawie wprowadzenia na okres dwóch lat ceł antydumpingowych na buty skórzane importowane z Chin.

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na informację na stronie internetowej chińskiej firmy, Aokang upoważniła prawników do formalnego wystąpienia do sądu z oskarżeniem, iż decyzja ws. podniesienia ceł na chińskie obuwie stanowi naruszenie unijnego prawa. Agencja nie podaje dalszych szczegółów.

"Nasze przedsiębiorstwo wierzy w sprawiedliwość prawa" - oświadczył cytowany przez Reutera prezes firmy Wang Zhentao. "Chińscy producenci obuwia winni zjednoczyć się i wykorzystać legalne środki by walczyć o swoje prawa" - dodał.

Aokang jest pierwszą chińską firmą obuwniczą, która wystąpiła na drogę sądową przeciwko unijnej decyzji, zgodnie ze strategią, opracowaną w ubiegłym tygodniu na konferencji w Kantonie ok. 150 producentów obuwia, których dotknęły bezpośrednio wyższe unijne cła. Postanowiono tam, że zamiast interwencji stowarzyszenia producentów w sprawie nowych ceł, chińskie firmy będą indywidualnie występować na drogę sądową bądź też odwoływać się do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Unia Europejska w sierpniu wprowadziła antydumpingowe cła na buty z Chin i Wietnamu (odpowiednio 16,5 i 10 procent) by chronić producentów unijnych. Polska, gdzie przemysł obuwniczy cierpi na skutek dalekowschodniej konkurencji, poparła decyzję.

Według Komisji Europejskiej władze Chin i Wietnamu w sposób nieuczciwy wspierają swoich producentów, którzy dzięki zwolnieniom podatkowym albo niekomercyjnej dzierżawie gruntów pod swoje zakłady zalali świat tanim obuwiem. Pierwotnie Komisja Europejska proponowała wprowadzenie ceł na pięć lat, na co nie zgadzała się część "liberalnych" krajów Północy. Produkujące buty południe UE żądało jak największych barier dla taniego importu z Azji. Ostatecznie przyjęto kompromis zaproponowany przez Francję - cła wprowadzono na dwa lata, z zastrzeżeniem, że co kwartał Komisja Europejska będzie badała rozwój sytuacji na rynku. (PAP)

hb/ ro/

0703,arch.

firma
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)