Notowania

wiadomości
03.09.2013 12:50

Chińskie firmy Sinohydro i Hanergy Solar inwestują w Portugalii

Chińskie spółki Sinohydro i Hanergy Solar weszły na portugalski rynek energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Pierwsza zamierza budować elektrownie wodne, zaś druga - parki fotowoltaiczne, podają media portugalskie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Chińskie spółki Sinohydro i Hanergy Solar weszły na portugalski rynek energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Pierwsza zamierza budować elektrownie wodne, zaś druga - parki fotowoltaiczne, podają media portugalskie. *

Według informacji portugalskich mediów, obaj chińscy inwestorzy liczą na wsparcie swoich projektów przez działający od kwietnia br. w Lizbonie portugalski oddział Banku of China.

Jak ustalił lizboński tygodnik "Expresso", władze firmy Sinohydro planują inwestycje w przejmowanie dużych hydroelektrowni oraz w budowę niewielkich elektrowni wodnych w Portugalii. "O swoich planach chińscy przedsiębiorcy rozmawiali już z przedstawicielami rządu Pedra Passosa Coelho" - ujawniła gazeta.

Sinohydro działa na rynku energetycznym oraz budowlanym w 55 krajach świata. Europejska siedziba pochodzącej z Pekinu grupy mieści się w Belgradzie. Firma zaliczana jest do jednej z sześciu największych spółek budowlanych w ChRL.

Innym chińskim graczem zainteresowanym przedsięwzięciami w energetykę w Portugalii jest spółka Hanergy Solar. Władze tego jednego z największych na świecie producentów energii odnawialnej ujawniły, że udało im się na mocy zawartej w pierwszej połowie br. umowy przejąć kilka parków fotowoltaicznych na terenie tego iberyjskiego kraju. Nie ujawniono nazwy kontrahenta.

Grupa Hanergy z siedzibą w Pekinie zatrudnia ponad 8 tys. pracowników. Poza Azją i Europą posiada swoje przedstawicielstwa również w Ameryce Północnej. Łącznie na świecie jej moc wytwórcza wynosi 6 GW energii elektrycznej we własnych hydroelektrowniach, 3 GW w parkach słonecznych oraz 131 MW w farmach wiatrowych.

Umowa kredytowa z MFW i UE z 2011 r., przewidująca m.in. prywatyzację największego operatora sieci energetycznych REN, a także producenta energii EDP zwabiła nad Tag dużych graczy z ChRL. 25 proc. udziałów pierwszego kupił za 287 mln euro State Grid, zaś 21,35 proc. drugiego za 2,69 mld euro - China Three Gorges.

W tym roku grupa EDP sprzedała spółce China Three Gorges 49 proc. udziałów w swoich 37 parkach wiatrowych na terenie Portugalii za 359 mln euro.

Obsługiwane przez spółkę EDP Renewables farmy wiatrowe w Portugalii mają łączną moc produkcyjną na poziomie 939 MW. Wartość ta stanowi około 9 proc. ogólnej mocy elektrowni wiatrowych w tym kraju.

W ub.r. władze China Three Gorges poinformowały, że zamierzają w najbliższych latach przejmować także udziały w należących do EDP farmach wiatrowych na świecie.

Wchodząca w skład grupy EDP firma EDP Renewables to trzeci największy na świecie operator siłowni wiatrowych. Poza Portugalią posiada on swoje przedstawicielstwa m.in. w Polsce, Rumunii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Francji i Wielkiej Brytanii. Spółka EDP Renewables Polska obsługuje dwie farmy wiatrowe w Korszach oraz Margoninie.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz