Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińskie firmy z prowincji Hubei zainteresowane współpracą z Polską

0
Podziel się:

Ponad 20 chińskich firm z prowincji Hubei wzięło udział w polsko-chińskim
forum gospodarczym. Organizator spotkania Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych
zachęca je do inwestycji m.in. w elektronikę, energię ze źródeł odnawialnych, informatykę i
telekomunikację.

bEsvBLsR

Ponad 20 chińskich firm z prowincji Hubei wzięło udział w polsko-chińskim forum gospodarczym. Organizator spotkania Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zachęca je do inwestycji m.in. w elektronikę, energię ze źródeł odnawialnych, informatykę i telekomunikację.

Prowincja Hubei leży w centralnych Chinach i ma ok. 60 milionów mieszkańców. Stolica prowincji - Wuhan - jest ważnym ośrodkiem technologicznym, edukacyjnym, przemysłowym i finansowym. Miasto zamieszkuje 8 milionów osób. Dominującą gałęzią przemysłu Hubei jest metalurgia, sektor maszynowy oraz tekstylny. Uprawia się tu również bawełnę, ryż i herbatę.

Do Polski przyjechali przedstawiciele m.in. Dongfeng Motor Corporation, jednej z największych chińskich firm produkujących samochody, koncernu budowlanego Hubei Industrial Construction Group i firmy chemicznej Hubei Xingfa Chemicals Group, która posiada 70 spółek-córek. Przemysł tytoniowy reprezentowała firma Hubei China Tobacco Industry, a tekstylny Hubei Mailyard Group i Jiayu Ke Ma Clothing Corporation. W forum wzięła też udział założona w 1999 roku firma specjalizująca się w produkcji i sprzedaży makaronów - Wuhan Hankow Food. W ramach forum podczas sesji indywidualnych spotkań biznesowych spotkali się oni z polskimi przedsiębiorcami.

bEsvBLsT

Forum zorganizowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z Ambasadą Chin oraz departamentem handlu prowincji Hubei. Chińskiej delegacji przewodniczył Sekretarz Partii w Hubei Li Hongzhong.

"Zależy nam na tym, żebyśmy lepiej poznali polskie środowisko inwestycyjne. Co mam na myśli mówiąc o środowisku inwestycyjnym? Stabilność polityczną, stabilność finansową, otwartość ze strony rządu i otwartość na przedsiębiorców. (...) Polscy przedsiębiorcy i Polacy są bardzo zbliżeni mentalnie do Chińczyków, są bardzo pracowici" - powiedział Li Hongzhong podczas forum.

Jak dodał, firmy z prowincji Hubei chcą rozwijać się poprzez inwestycje zagraniczne. "Liczymy, że będziemy mogli wspólnie prowadzić inwestycje w Chinach. Liczymy także na wspólny park inwestycyjny Chin w Polsce. To byłaby dodatkowa zachęta dla chińskich firm, żeby przejeżdżać do Polski" - podkreślił.

Szef PAIiIZ Sławomir Majman podkreślił, że tak dobrego klimatu politycznego między Polską a Chinami jak obecnie nie było od 1949 roku. "Politycy porządnie odrobili swoją lekcję. Teraz czas dla ludzi zajmujących się gospodarką. (...) Jeden z naszych byłych prezydentów powiedział kiedyś, że Polacy są Chińczykami Europy. Miał na myśli ten duch przedsiębiorczości, który uczynił z Chińskiej Republiki Ludowej jedną z największych potęg gospodarczych świata i ten duch przedsiębiorczości, który uczynił z Polski w zjednoczonej Europie kraj najlepiej radzący sobie z kryzysem" - powiedział.

bEsvBLsZ

Z opublikowanego we wrześniu raportu przygotowanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i firmę doradczą KPMG wynika, że obecnie 27 proc. średnich i dużych firm w Polsce współpracuje z Chinami. Większość z nich (75 proc.) motywuje rozpoczęcie kooperacji mniejszymi kosztami uzyskania produktów lub usług; dla 45 proc. ważny jest natomiast dostęp do tamtego rynku zbytu.

To zupełnie inaczej niż na Zachodzie. Przykładowo najważniejszą przyczyną obecności w Chinach dla przedsiębiorstw holenderskich są perspektywy rozwoju chińskiej gospodarki (63 proc.). Wśród niemieckich przedsiębiorstw czynnikiem decydującym jest natomiast potencjał sprzedaży na tamtejszym rynku (93 proc.). (PAP)

luo/ pad/ jbr/

bEsvBLtu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)