Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chińskie miasto Huai'an partnerem Płocka

0
Podziel się

Liczące ponad 5 mln mieszkańców chińskie miasto Huai'an w prowincji Jiangsu
jest 11 miastem partnerskim 130-tysięcznego Płocka (Mazowieckie). Umowę w tej sprawie, obejmującą
m.in. współpracę kulturalną i gospodarczą, podpisano w czwartek.

bEifSZkR

Liczące ponad 5 mln mieszkańców chińskie miasto Huai'an w prowincji Jiangsu jest 11 miastem partnerskim 130-tysięcznego Płocka (Mazowieckie). Umowę w tej sprawie, obejmującą m.in. współpracę kulturalną i gospodarczą, podpisano w czwartek.

Huai'an to miasto założone ponad 2200 lat temu, obecnie zajmuje obszar 10 tys. km kw. Rozwija się tam przemysł metalurgiczny, chemiczny, tytoniowy; w sąsiedztwie znajdują się złoża ropy naftowej, gazu ziemnego i soli kamiennej.

Z Huai'an pochodził m.in. Hanxin, wielki chiński strateg żyjący na przełomie III i II wieku p.n.e. i pierwszy premier Chińskiej Republiki Ludowej, pochodzący z zamożnej rodziny mandaryńskiej, Zhou Enlai (1898-1976).

bEifSZkT

"To radosny dzień. Mam nadzieję, że współpraca naszych miast w wielu dziedzinach będzie się zacieśniać. Będziemy wkładali wiele wysiłku, by podpisana umowa przynosiła konkretne efekty" - powiedział prezydent Huai'an Gao Xuekun. Podkreślił, iż Huai'an to nie tylko nowoczesny ośrodek przemysłowy i naukowy, ale także miasto o walorach turystycznych, które w 2009 r. odwiedziło 11 mln gości.

"Oba miasta wiele różni. Jestem jednak przekonany, że różnice te będą podstawą do wzajemnego poznania, wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy biznesowej i kulturalnej, a także osobistych znajomości" - oświadczył prezydent Płocka Mirosław Milewski. Przypomniał, że pierwsze kontakty miasta nawiązały już w 2006 r. "Cieszę się, że Huai'an, leżące tak daleko od Płocka, stanie się teraz bliższe" - dodał Milewski.

Płock podpisał list intencyjny o nawiązaniu współpracy z Huai'an we wrześniu 2007 r. Decyzję o zawarciu umowy partnerskiej płocka rada miasta podjęła w sierpniu 2009 r.

Dotychczas umowy partnerskie Płock podpisał z miastami: Auxerre (Francja)
, Bielce (Mołdawia), Darmstadt (Niemcy), Forli (Włochy), Fort Wayne (USA), Loznica (Serbia), Możejki (Litwa), Mytiszczi (Rosja)
, Nowopołock (Białoruś) i Thurrock (Wlk. Brytania)

bEifSZkZ

W sierpniu 2005 r. na znak protestu przeciwko nierespektowaniu praw człowieka na Białorusi oraz szykanowaniu mieszkających tam Polaków, Płock zawiesił partnerską współpracę z Nowopołockiem.(PAP)

mb/ abr/ jbr/

bEifSZlu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)