Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny: 69 górników uwięzionych w kopalni

0
Podziel się

69 górników zostało uwięzionych pod ziemią w jednej z kopalń węgla kamiennego w środkowych Chinach, w regionie zalanym od tygodni przez rozległą falę powodziową

Chiny: 69 górników uwięzionych w kopalni
(PAP/EPA)
bDafWnxh

69 górników zostało uwięzionych pod ziemią w jednej z kopalń węgla kamiennego w środkowych Chinach, w regionie zalanym od tygodni przez rozległą falę powodziową - podają chińskie media państwowe.

Z relacji wynika, że stare szyby eksploatowanej ponad zaprojektowaną wydajność kopalni zostały w niedzielę rano niespodziewanie zalane przez gwałtownie przybierającą falę powodziową i naniesiony przez nią muł. 33 osoby zdołały wyjechać w trybie awaryjnym na powierzchnię, ale reszta pozostała pod ziemią - podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

| REKLAMA | [ ( http://i.wp.pl/a/i/default/nav/dol.gif ) ] Czytaj dalej(http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,wid,9064622,wiadomosc.html#czytajdalej) |
| --- | --- |

bDafWnxj

Ratownicy wypompowali już częściowo wodę z szybów kopalni Zhijian, położonej o ok. 200 km na zachód od miasta Zhengzhou, stolicy prowincji Henan. Ekipy wywierciły otwory wentylacyjne, którymi tłoczony jest tlen do odciętych wyrobisk. Kopalnia należy do państwa, ale zarządzana jest przez prywatną spółkę Zhijian Mining Co.

Chińskie górnictwo węglowe dzierży smutną palmę pierwszeństwa na świecie w dziedzinie liczby wypadków i ofiar. W ubiegłym roku, wg oficjalnych danych, ginęło codziennie średnio 13 chińskich górników. Do większości wypadków dochodzi w eksploatowanych rabunkowo kopalniach prywatnych bądź zarządzanych przez prywatne spółki, których dyrekcje nagminnie łamią przepisy BHP.

Kopalnia Zhijian, otwarta w 1958 roku, w okresie tzw Wielkiego Skoku Gospodarczego, ma zaprojektowaną zdolność produkcyjną na poziomie 210 tys. ton węgla rocznie, a tymczasem jej faktyczne wydobycie przekracza 300 tys. ton rocznie - podała Xinhua.

bDafWnxK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)