Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny: Apelacja dysydenta Liu Xiaobo odrzucona

0
Podziel się

Sąd Najwyższy w Pekinie odrzucił apelację chińskiego dysydenta Liu Xiaobo
od wyroku skazującego go na 11 lat więzienia za działalność wywrotową - poinformowała w piątek
organizacja pozarządowa Chinese Human Rights Defenders (CHRD).

bEgNDGPV

Sąd Najwyższy w Pekinie odrzucił apelację chińskiego dysydenta Liu Xiaobo od wyroku skazującego go na 11 lat więzienia za działalność wywrotową - poinformowała w piątek organizacja pozarządowa Chinese Human Rights Defenders (CHRD).

54-letni były profesor uniwersytecki Liu Xiaobo został zatrzymany rok temu pod zarzutem "agitacji mającej na celu prowadzenie działalności wywrotowej i obalenie ustroju socjalistycznego". Bezpośrednim powodem było opublikowanie w internecie tzw. Karty 08, czyli apelu grupy intelektualistów o zniesienie systemu jednopartyjnego w Chinach. Liu był współautorem tej petycji.

CHRD powiadomiła o odrzuceniu apelacji po skontaktowaniu się z adwokatami dysydenta. Jeden z jego obrońców, Mo Shaoping, który także był sygnatariuszem apelu, powiedział, że nie jest zaskoczony decyzją Sądu Najwyższego.

bEgNDGPX

USA oraz niektóre kraje UE, a także liczne zachodnie organizacje pozarządowe bezskutecznie apelowały do Chin o uwolnienie Liu.

Liu jest jednym z czołowych dysydentów chińskich od roku 1989, kiedy odegrał wybitną rolę w demonstracjach zwolenników demokratyzacji na placu Tiananmen w Pekinie, krwawo stłumionych przez władze. Wówczas po raz pierwszy został skazany na 20 miesięcy pozbawienia wolności. W latach 90. spędził kolejne trzy lata w obozie pracy, a następnie osiem miesięcy w areszcie domowym. (PAP)

mw/ ap/

5522688 arch.

bEgNDGQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)