Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: Aresztowanie pracowników Rio Tinto

0
Podziel się:

Chińscy prokuratorzy wydali formalny nakaz aresztowani czterech
pracowników kompanii górniczej Rio Tinto, pod zarzutem szpiegostwa przemysłowego i korupcji -
poinformowała w środę agencja Xinhua.

Chińscy prokuratorzy wydali formalny nakaz aresztowani czterech pracowników kompanii górniczej Rio Tinto, pod zarzutem szpiegostwa przemysłowego i korupcji - poinformowała w środę agencja Xinhua.

Australijczyk Stern Hu i trzech chińskich pracowników angielsko-australijskiej firmy podejrzani są o "wykorzystanie niewłaściwych środków dla dotarcia do sekretów handlowych" dotyczących chińskiego sektora metalurgicznego - podała Xinhua cytując prokuratorów z Szanghaju.

Stern Hu był od 5 czerwca przetrzymywany w Szanghaju z trzema chińskimi pracownikami przedsiębiorstwa. Zatrzymanym zarzucono szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych. Hu jest kierownikiem marketingu działu zajmującego się wydobyciem rudy żelaza.

Australia ostrzegła Chiny w połowie lipca, że uwięzienie pod zarzutem szpiegostwa przedstawiciela brytyjsko-australijskiego koncernu wydobywczego Rio Tinto może podważyć wiarygodność Pekinu w oczach zagranicznych partnerów biznesowych. Strona chińska nie przedstawiła żadnych dowodów wspierających oskarżenia - podkreślał wówczas szef australijskiej dyplomacji Stephen Smith.

Rio Tinto Group jest jedną z największych na świecie spółek wydobywczych. 5 czerwca przedsiębiorstwo odrzuciło ofertę chińskiego koncernu surowcowego Chinalco o wartości 19,5 mld dolarów i zamiast tego zdecydowało się na joint venture z BHP Billiton, największą na świecie spółką wydobywczą. Obecnie Rio Tinto i chińskie zakłady hutnicze negocjują ceny rudy, wydobywanej w Chinach. (PAP)

fit/

4557856 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)