Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny: Do Xinjiangu wraca internet

0
Podziel się

Internet zaczyna być znów dostępny, choć w bardzo ograniczonym stopniu, w
Xinjiangu (Sinkiang) w zachodnich Chinach. Przerwa trwała prawie sześć miesięcy - po zamieszkach na
tle etnicznym w Regionie Autonomicznym Sinkiang-Ujgur władze odcięły tam dostęp do sieci i do
telefonii.

bEhrdIGJ

Internet zaczyna być znów dostępny, choć w bardzo ograniczonym stopniu, w Xinjiangu (Sinkiang) w zachodnich Chinach. Przerwa trwała prawie sześć miesięcy - po zamieszkach na tle etnicznym w Regionie Autonomicznym Sinkiang-Ujgur władze odcięły tam dostęp do sieci i do telefonii.

We wtorek - jak informuje agencja Associated Press - mieszkańcy Xinjiangu mogli zajrzeć m.in. na stronę państwowej agencji informacyjnej Xinhua i do portalu organu prasowego partii komunistycznej "Renmin Ribao". Według Xinhua, na stronie władz Xinjiangu zapowiedziano, że stopniowo poszerzany będzie dostęp do internetu. Ma też być przywracana telefonia międzynarodowa oraz usługa SMS. Agencja AP odnotowuje, że we wtorek po południu strona władz Xinjiangu nie była jeszcze dostępna.

Agencja Xinhua napisała, że zmiany te "mają na celu zaspokojenie potrzeb gospodarczych i ułatwienie wszystkim życia codziennego".

bEhrdIGL

Telefony i internet odcięto w Xinjiangu po zamieszkach z 5 lipca między mniejszością ujgurską a etnicznymi Chińczykami (Han). Według władz chińskich, w zamieszkach tych zginęło prawie 200 osób, w większości Chińczyków. Rząd Chin winą za wywołanie zamieszek obciążył zagraniczne ugrupowania, domagające się większych praw dla Ujgurów w Xinjiangu. (PAP)

az/ ap/

5388058

bEhrdIHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)