Notowania

rosja
13.10.2009 08:49

Chiny i Rosja podpisały umowy na 3,5 miliarda dolarów

Chiny i Rosja podpisały we wtorek umowy gospodarcze na 3,5 miliarda dolarów i wciąż pracują nad porozumieniem w sprawach energetycznych - poinformował rosyjski wicepremier Aleksandr Żukow.

Podziel się
Dodaj komentarz

Chiny i Rosja podpisały we wtorek umowy gospodarcze na 3,5 miliarda dolarów i wciąż pracują nad porozumieniem w sprawach energetycznych - poinformował rosyjski wicepremier Aleksandr Żukow.

Umowy podpisano podczas wizyty premiera Rosji Władimira Putina w Pekinie, mającej na celu zacieśnienie rosyjsko-chińskich stosunków politycznych, wojskowych i w sferze energetyki.

Jak powiedział dziennikarzom wicepremier Żukow, rosyjscy i chińscy biznesmeni i przedstawiciele władz podpisali pakiet umów, w tym w sprawie pożyczek na sumę 500 milionów dolarów każda państwowego Chińskiego Banku Rozwoju (ang. China Development Bank) dla jego rosyjskiego odpowiednika VEB oraz Rolnego Banku Chin (Agricultural Bank of China) dla państwowego banku VTB.

Jak dodał Żukow, inne umowy dotyczą chińskich firm inwestujących w przemysł budowlany w Rosji. "Naturalnie, Chińczycy są zainteresowani przejęciem udziałów (własnościowych)" - powiedział rosyjski wicepremier, nie wchodząc w szczegóły.

Jak dodał, nie osiągnięto jeszcze porozumienia w dziedzinie energetyki. "Rozmowy trwają" - powiedział.

Według chińskich mediów i analityków, oczekuje się, że porozumienie w sprawie energetyki będzie umową kredytową na dostawy gazu (transakcją określaną mianem "pożyczki za gaz" - PAP), podobną do wartej 25 miliardów dolarów umowy kredytowej na dostawy ropy naftowej, która została zawarta na początku tego roku. W ramach tego kontraktu, dwie rosyjskie firmy naftowe otrzymają od Chin kredyt w wysokości 25 mld USD w zamian za umowę o długofalowych dostawach ropy. Kontrakt został podpisany przez dwa rosyjskie koncerny naftowe - Rosnieft i Transnieft (monopolistę w dziedzinie ropociągów) - oraz Chiński Bank Rozwoju, który przekaże całość sumy kredytu. (PAP)

cyk/ ro/

4925503, 4925463

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz