Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: Partia chwali się postępami w walce z korupcją

0
Podziel się:

W 2013 roku Komunistyczna Partia Chin (KPCh) odnotowała "postęp i nowe
osiągnięcia" w walce z korupcją - ogłosiła w piątek komisja odpowiedzialna za wewnątrzpartyjną
dyscyplinę.

bEEwOqJN

W 2013 roku Komunistyczna Partia Chin (KPCh) odnotowała "postęp i nowe osiągnięcia" w walce z korupcją - ogłosiła w piątek komisja odpowiedzialna za wewnątrzpartyjną dyscyplinę.

W 2013 roku za naruszenie dyscypliny partyjnej ukarano dokładnie 182 038 osób, czyli o 13,3 proc. więcej niż w roku poprzednim - poinformował wicesekretarz Centralnej Komisji Nadzoru Dyscypliny Huang Shuxian. Jak dodał, komisja wszczęła również dochodzenia w sprawie 31 wysokiej rangi urzędników.

Jeśli pod uwagę weźmie się dane procentowe, wzrost liczby osób objętych sankcjami w 2013 roku robi już mniejsze wrażenie - w 2012 roku ukarano bowiem o 12,4 proc. osób więcej niż rok wcześniej.

bEEwOqJP

Nadzorująca przestrzeganie partyjnych standardów komisja zajmuje się tylko wewnętrznymi dochodzeniami wobec członków Komunistycznej Partii Chin (KPCh); tylko niewielki odsetek spraw jest przekazywany do prokuratury.

W 2012 roku blisko 20 proc. spraw zgłoszonych komisji dotyczyło korupcji, a pozostałe związane były z nadużyciami władzy, nieetycznym zachowaniem i podobnymi wykroczeniami przeciw partyjnemu regulaminowi.

Prezydent Xi Jinping zapowiadał podjęcie kampanii przeciw korupcji już w chwili objęcia władzy rok temu. Zakrojona na szeroką skalę akcja objęła członków partii na wszystkich szczeblach władzy.

Po zakończonym w połowie listopada 2013 roku III plenum KC Komunistycznej Partii Chin przywódcy partii wytyczyli plany reform gospodarczych na następnych 10 lat oraz zapowiedzieli walkę z korupcją we własnych szeregach. Na członków partii nałożony został obowiązek raportowania przypadków korupcji partyjnym władzom dyscyplinarnym i szefostwu.

bEEwOqJV

Korupcja wśród rządowych urzędników w Chinach jest powodem powszechnego niezadowolenia społecznego. W 2013 roku chińskie prokuratury wszczęły ponad 27 tysięcy spraw i oskarżyły o korupcję 37 tysięcy urzędników.(PAP)

akl/ ro/

15457588 arch.

bEEwOqKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)