Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny promują karmienie piersią

0
Podziel się

Chiny, gdzie w ostatnich latach nie brakowało skandali z
zanieczyszczonym mlekiem, zacieśnią przepisy produkcji mleka dla niemowląt i będą promować
karmienie piersią - podały we wtorek chińskie media.

bEqEDPNN

*Chiny, gdzie w ostatnich latach nie brakowało skandali z zanieczyszczonym mlekiem, zacieśnią przepisy produkcji mleka dla niemowląt i będą promować karmienie piersią - podały we wtorek chińskie media. *

Na opakowaniach mleka nie będzie wizerunków dzieci, a producenci mleka dla niemowląt dostaną zakaz promowania swoich produktów w szpitalach.

W 2008 roku w Chinach po spożyciu mleka zanieczyszczonego melaminą zmarło co najmniej sześcioro dzieci, a tysiące chorowały.

bEqEDPNP

Nowe przepisy mówią, że na opakowaniach mleka dla niemowląt mają znaleźć się etykiety promujące karmienie piersią i nie można też będzie umieszczać na nich wizerunków dzieci - podała oficjalna chińska agencja Xinhua, powołując się na ministerstwo zdrowia i państwową administrację przemysłu i handlu.

Szpitalom i innym placówkom medycznym nie wolno przyjmować upominków od firm produkujących mleko dla niemowląt ani pozwalać producentom na promocję ich produktów na terenie tych placówek. Za naruszenia będą grozić kary.

Producenci mleka będą musieli zgłaszać organom kontroli bezpieczeństwa żywności surowce i dodatki do produkcji oraz etykiety. Nie będą też mogli zlecać produkcji na zewnątrz ani przepakowywać produktów, opatrując je innymi etykietami - głoszą planowane przepisy.

Chiny również chcą zaostrzyć restrykcje dotyczące publikacji wiadomości związanych z bezpieczeństwem żywności, aby zapobiegać rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji, które mogłyby wywołać panikę.

bEqEDPNV

Jak przypomina agencja Reutera, w chińskim systemie opieki zdrowotnej rozpowszechniona jest korupcja, napędzana niskim uposażeniem lekarzy i pielęgniarek.

W zeszłym miesiącu chińska telewizja podała, że należąca do koncernu Danone SA firma przekupiła personel jednego z chińskich szpitali, by noworodkom podawano jej mleko. Francuski koncern natychmiast wdrożył dochodzenie w tej sprawie.

Zagraniczni producenci bardzo interesują się chińskim rynkiem mleka dla niemowląt, wartym 12,4 mld dolarów. Jego wartość ma się podwoić do 2017 roku.

W sierpniu chińska komisja ds. rozwoju i reform ukarała grupę zagranicznych producentów mleka, m.in. Danone, grzywną w wysokości 110 mln dolarów za zmowy cenowe. Grzywny uniknęły dzięki współpracy w dochodzeniu w tej sprawie zamieszane w nią japońska firma Meiji Holdings i Nestle oraz spółka Zhejiang Beingmate Scientific Technology Industry and Trade.

bEqEDPNW

W zeszłym tygodniu Meiji poinformowała, że wycofuje się z chińskiego rynku.(PAP)

klm/ kar/

14922256

bEqEDPOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)