Notowania

chiny
14.04.2010 19:51

Chiny: Setki osób ocalały pod gruzami po trzęsieniu ziemi

Ratownicy często pracowali gołymi rękoma; wydobyli 900 żywych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LHOON/CC/Flickr)

Ponad 900 osób wyszło spod gruzów po trzęsieniu ziem, które nawiedziło w środę rano część prowincji Qinghai w północno-zachodnich Chinach na Wyżynie Tybetańskiej. Zginęło w nim ponad 400 osób, a rannych jest ponad 10 tysięcy.

Ratownicy, którzy często pracowali gołymi rękoma, wydobyli spod gruzów w ciągu całego dnia około 900 żywych ludzi - podała chińska telewizja.

Trzęsienie w prowincji przyległej do Tybetu miało siłę 7,1 w skali Richtera. Zawaliły się domy, szkoły i biurowce. Silne wstrząsy odczuto również w sąsiedniej prowincji, Syczuanie.

Rząd chiński wyasygnował na pilną pomoc dla regionu nawiedzonego trzęsieniem 200 mln juanów (21,5 mln euro).

Do regionu, w którym doszło do trzęsienia, wysłano żołnierzy, zaczyna też napływać pomoc rządowa i od prywatnych organizacji. Wielu ludzi zostało bez schronienia w tym górskim regionie, gdzie temperatury spadają do zera.

Według agencji Xinhua trzęsienie spowodowało, że zawaliła się część szkół i budynków rządowych, a uczniowie zostali uwięzieni pod gruzami.

Najbardziej dotkniętym obszarem jest tybetańska autonomiczna prefektura Yushu ze stolicą w Jiegu (Gyegu).

_ - Większość domów została zniszczona. Szukamy ofiar _ - relacjonował przedstawiciel centrum działań antykryzysowych w Yushu. W Jiegu według chińskiego radia zniszczonych jest 80-90 proc. domów.

_ - Większość szkół w Yushu było wybudowanych niedawno i powinno wytrzymać trzęsienie _ - zapewniał wolontariusz jednej z organizacji charytatywnych działających w okolicy.

_ - Wiele jednopiętrowych domów runęło. Wyższe budynki wytrzymały, ale są w nich duże pęknięcia _ - relacjonował inny mieszkaniec.

Przebywający na uchodźstwie tybetański przywódca Dalajlama XIV wyraził smutek z powodu katastrofy, przesyłając kondolencje rodzinom ofiar i zapowiedział specjalne modlitwy w intencji zabitych i ich rodzin. Odbędą się one w Dharamśali w północnych Indiach, która jest siedzibą dalajlamy i tybetańskiego rządu emigracyjnego.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosja i **Chiny** stanęły w obronie Iranu ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;i;chiny;stanely;w;obronie;iranu,228,0,609508.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz