Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny: Troje Tybetańczyków straconych;apel do ministra Sikorskiego

0
Podziel się:

Troje Tybetańczyków, którzy uczestniczyli w protestach w Tybecie w 2008 r.,
zostało rozstrzelanych - informuje w środę protybetańska Fundacja Inna Przestrzeń, powołując się na
największą organizację byłych tybetańskich więźniów politycznych GuChuSum.

Troje Tybetańczyków, którzy uczestniczyli w protestach w Tybecie w 2008 r., zostało rozstrzelanych - informuje w środę protybetańska Fundacja Inna Przestrzeń, powołując się na największą organizację byłych tybetańskich więźniów politycznych GuChuSum.

Z okazji przypadającej w czwartek 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę z Chińską Republiką Ludową, Fundacja Inna Przestrzeń wystosowała list do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, apelując do niego o poruszenie kwestii Tybetu i praw człowieka na spotkaniu z ambasadorem ChRL.

Według GuChuSum, która powołuje się na wiarogodne źródła, troje tybetańskich więźniów politycznych - kobieta z okręgu Nyemo w pobliżu Lhasy oraz dwóch mężczyzn z samej Lhasy - zostało rozstrzelanych we wtorek w tybetańskiej stolicy.

Fundacja Inna Przestrzeń pisze w liście do Sikorskiego: "W związku z informacją o Pana udziale w ceremonii związanej z obchodami 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową, w której weźmie udział także Ambasador ChRL, zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą o wykorzystanie tej okazji do zwrócenia uwagi na sytuację Tybetu i Tybetańczyków oraz kwestii przestrzegania praw człowieka w Chinach".

"W związku z tym chcemy zwrócić Pana uwagę na listę 1279 więźniów politycznych, opublikowaną ostatnio wraz z raportem Komisji Wykonawczej Kongresu Stanów Zjednoczonych(...) Przesyłamy także listę 735 Tybetańczyków aresztowanych po 10 marca 2008 r., opublikowaną przez organizację International Campaign for Tibet, według naszych informacji obecnie najbardziej aktualną" - napisała Fundacja.

Przypominając, że "według wielokrotnych zapewnień MSZ, Polska podejmuje aktywne działania na rzecz praw człowieka w Chinach i w Tybecie", autorzy listu odnoszą się do ostatnich wypowiedzi wysokich przedstawicieli chińskich władz. Ich zdaniem nie dają one pola do negocjacji i wskazują na "niepowodzenie dotychczasowej polityki państw demokratycznych, wzywających chińskie władze do rozpoczęcia dialogu na temat przyszłości Tybetu z przedstawicielami Dalajlamy". (PAP)

mw/ kar/ woj/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)