Notowania

chiny
26.05.2008 08:31

Chiny: Wojsko rozbiera tamę

Sztuczne jezioro, które powstało po trzęsieniu ziemi, zagraża 700 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Chińscy żołnierze usuwają tamę, która powstała po trzęsieniu ziemi w prowincji Syczuan na jednej z tamtejszych rzek. Wzbierająca woda grozi zalaniem położonych niżej terenów - podała agencja Xinhua.

W wyniku powstania tamy utworzyło się jezioro. Eksperci obawiają się, że woda może przełamać barierę, powstałą po wstrząsach z 12 maja i zagrozić leżącemu trzy kilometry dalej miastu Beichuan. Agencja Xinhua dodała, że mieszkańców narażonych na zalanie terenów już ewakuowano.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Chiny: Trzęsienie ziemi uszkodziło obiekty nuklearne? ]( http://news.money.pl/artykul/chiny;trzesienie;ziemi;uszkodzilo;obiekty;nuklearne,246,0,343542.html )
* [ W trzęsieniu ziemi mogło zginąć nawet 80 tys. ludzi ]( http://news.money.pl/artykul/w;trzesieniu;ziemi;moglo;zginac;nawet;80;tys;ludzi,225,0,344289.html )
* [ Chiny: Prawie 5 mln osób bez dachu nad głową ]( http://news.money.pl/artykul/chiny;prawie;5;mln;osob;bez;dachu;nad;glowa,9,0,342793.html )

Jezioro zawiera obecnie 128 mln metrów sześciennych wody. Chińska telewizja CCTV twierdzi, że jego poziom gwałtownie wzrósł po niedzielnych deszczach. W akcji usuwania zawału uczestniczy około 1800 żołnierzy. Zamierzają oni wysadzić tamę i skierować wodę do koryta rzeki.

Wiceminister gospodarki wodnej E Jingping powiedział, że jeziora, powstałe po trzęsieniu ziemi z 12 maja zagrażają w sumie 700 tysiącom osób. Podkreślił jednak, że sytuacja jest pod kontrolą.

Katastrofalne trzęsienie ziemi w Syczuanie o sile 8,0 w skali Richtera spowodowało śmierć ponad 60 tys. osób. Za zaginionych uznaje się 26 tys. ludzi.

Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz