Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny: Wyczekiwany proces Bo Xilaia rozpocznie się w czwartek

0
Podziel się

Proces byłego prominentnego działacza Komunistycznej Partii
Chin (KPCh), Bo Xilaia, oskarżonego o korupcję i nadużycie władzy, ruszy w czwartek - poinformowała
w niedzielę oficjalna agencja Xinhua.

bEpXNfmJ

Proces byłego prominentnego działacza Komunistycznej Partii Chin (KPCh), Bo Xilaia, oskarżonego o korupcję i nadużycie władzy, ruszy w czwartek - poinformowała w niedzielę oficjalna agencja Xinhua.

Proces ma rozpocząć się o godz. 8.30 rano (godz. 2.30 czasu polskiego) przed sądem w Jinan, stolicy wschodniej prowincji Shandong (Szantung) - sprecyzowano w krótkim komunikacie. Większość procesów w Chinach trwa nie dłużej niż dzień.

Według ekspertów proces byłego polityka będzie testem skuteczności nowego chińskiego przewodnictwa, w tym prezydenta Xi Jinpinga, który zapowiedział rozprawienie się z korupcją wśród "zarówno rekinów, jak i płotek", czyli na każdym szczeblu władzy.

bEpXNfmL

64-letni obecnie Bo Xilai został oskarżony o korupcję i nadużycie władzy w celu ukrycia przestępstwa popełnionego przez jego żonę Gu Kailai. Gu Kailai, a także były szef policji Wang Lijun trafili do więzienia za zabójstwo brytyjskiego biznesmena w listopadzie 2011 roku i próbę zatuszowania zbrodni. Zabójstwo, dokonane zapewne na tle spraw biznesowych, załamało dobrze rokującą karierę polityczną Bo.

W tym miesiącu prawnik wyznaczony do obrony byłego polityka mówił, że nie zezwolono mu na reprezentowanie klienta w sądzie. Według komentatorów sugeruje to, że wyrok skazujący Bo jest już przesądzony.

Przed skandalem Bo Xilai kierował strukturami KPCh w mieście Chongqing w południowo-zachodnich Chinach i był uważany za jednego z czołowych kandydatów do Stałego Komitetu Biura Politycznego, czyli do ścisłego kierownictwa chińskiej administracji państwowej. Po ujawnieniu oskarżeń przeciwko niemu został zwolniony ze stanowiska i wykluczony z KPCh. (PAP)

ksaj/ jhp/

bEpXNfmR

14402153 14402486 arch.

bEpXNfnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)