Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny: Wykonano karę śmierci na Brytyjczyku

0
Podziel się

#
Dochodzi wypowiedź brytyjskiego premiera Gordona Browna
#

bEiiAaHV

# Dochodzi wypowiedź brytyjskiego premiera Gordona Browna #

29.12. Pekin (PAP/AP, dpa) - Chińskie władze straciły we wtorek rano w Urumczi Brytyjczyka, skazanego w 2008 r. na karę śmierci za handel narkotykami - powiadomiła ambasada Wielkiej Brytanii w Pekinie. Była to pierwsza od pół wieku egzekucja obywatela kraju europejskiego w Chinach.

Egzekucję 53-letniego Akmala Shaikha potępił rząd w Londynie, który do ostatniej chwili bezskutecznie apelował o jego ułaskawienie, podobnie jak szereg organizacji broniących praw człowieka.

bEiiAaHX

"W najostrzejszych słowach potępiam egzekucję Akmala Shaikha; jestem wstrząśnięty i rozczarowany, że nasze wytrwałe apele o łaskę nie zostały rozpatrzone. Szczególnie niepokoi mnie to, że nie skontrolowano stanu zdrowia psychicznego skazańca" - napisał w wydanym we wtorek rano oświadczeniu brytyjski premier Gordon Brown.

Szef brytyjskiego rządu osobiście poruszał tę kwestię w rozmowach z premierem Chin Wenem Jiabao i kilkakrotnie pisał w tej sprawie do prezydenta Hu Jintao.

Także rodzina straconego Brytyjczyka podawała jego winę w wątpliwość argumentując, że skazaniec cierpiał na zaburzenia psychiczne.

Shaikh został aresztowany w 2007 roku w Urumczi, a w 2008 roku skazany po półgodzinnym procesie za przemyt 4 kilogramów heroiny. Według rodziny, Shaikh, który prowadził wcześniej w Londynie małą firmę, został zwabiony do Chin przez dwóch mężczyzn, którzy obiecali pomóc mu w zrobieniu kariery w muzyce pop.(PAP)

bEiiAaId

gsi/

5387025 5387038 5387055 5387056 arch.

bEiiAaIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)