Notowania

chiny
27.06.2007 08:15

Chiny: Zamknięto 180 zakładów produkujących żywność

W Chinach zamknięto w ostatnim czasie 180 zakładów produkujących artykuły żywnościowe - podają media pekińskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

W Chinach zamknięto w ostatnim czasie 180 zakładów produkujących artykuły żywnościowe - podają media pekińskie. Stwierdzono, że w zakładach tych stosowano groźne dla zdrowia składniki, takie jak formaldehyd i zakazane barwniki.

Jak podaje dziennik "China Daily", większość zamkniętych zakładów to małe przedsiębiorstwa, produkujące słodycze, przetwory warzywne, krakersy itp. Część wytwórców działała nielegalnie i nie posiadała koniecznych licencji.

Chiński dziennik poinformował, że wśród około miliona zakładów przetwórstwa spożywczego, działających obecnie w Chinach, około 75 procent to niewielkie, prywatne przedsiębiorstwa. To właśnie w nich dochodzi do naruszeń obowiązujących przepisów i produkowania nie odpowiadającej normom groźnej dla zdrowia żywności - wyjaśnia gazeta.

"China Daily" cytuje dane Urzędu ds. Przemysłu i Handlu, z których wynika, że w 2006 roku zamknięto 152 tysiące takich zakładów i hurtowni, produkujących i rozprowadzających złej jakości żywność.

Jak ocenia agencja Associated Press, informując o zaostrzeniu kontroli w zakresie produkcji żywności, władze chińskie przeszły do kontrofensywy, starając się rozwiać rosnące zaniepokojenie międzynarodowej opinii złą jakością chińskich produktów.

W ostatnim czasie m.in. w USA, innych krajach Azji, a także Ameryki Łacińskiej wprowadzono zakaz importu takich chińskich produktów jak pasta do zębów, przetwory spożywcze, ryby czy karma dla zwierząt z powodu stosowania przez eksporterów chińskich groźnych dla zdrowia ludzi i zwierząt składników.

Tagi: chiny, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz