Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chlebowski: kongres zainauguruje kampanię wyborczą EPP a nie PO

0
Podziel się

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski oświadczył
w środę, że dwudniowy kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w
Warszawie zainauguruje kampanię wyborczą EPP w Europie, a nie
kampanię Platformy w kraju. Zapewnił, że koszty kongresu ponosi
wyłącznie EPP.

bEiGWUMR

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski oświadczył w środę, że dwudniowy kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Warszawie zainauguruje kampanię wyborczą EPP w Europie, a nie kampanię Platformy w kraju. Zapewnił, że koszty kongresu ponosi wyłącznie EPP.

"To jest inauguracja kampanii wyborczej w Europie Europejskiej Partii Ludowej. PO nie zapłaci nic za ten kongres, dlatego że jest on opłacany ze środków EPP" - powiedział Chlebowski w Radiu ZET.

Oświadczył, że zarzuty polityków PiS, jakoby kongres EPP był początkiem kampanii wyborczej PO do europarlamentu są nieuzasadnione. Według PiS, jeśli Platforma nie będzie uczestniczyć finansowo w organizacji kongresu, to złamie przepisy ordynacji wyborczej, które zakazują finansowania kampanii ze środków zagranicznych.

bEiGWUMT

"Mamy wczorajszą wykładnię Państwowej Komisji Wyborczej, która mówi wyraźnie, że jeżeli nie ma znamion agitacji wyborczej podczas tego typu spotkań, to nie ma powodu żeby rzeczywiście zaliczać koszty w funkcjonowanie danego komitetu wyborczego" - zaznaczył Chlebowski.

Podkreślił, że podczas kongresu nie będzie prowadzona żadna agitacja na rzecz PO i kandydatów tej partii w wyborach do PE.

"Pełnomocnik komitetu wyborczego PO Grzegorz Wójtowicz wydał zakaz jakiekolwiek agitacji na tym kongresie, czyli nie będzie żadnej prezentacji kandydatów PO, ani nie będzie naszego loga" - zapewnił szef klubu Platformy.

W wydanym we wtorek komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza podkreśliła, że z przepisów ordynacji wyborczej do PE wynika, że na kampanię wyborczą składają się: zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji na rzecz kandydatów i list kandydatów.

bEiGWUMZ

Kampanię wyborczą - przypomina PKW - prowadzą, na zasadzie wyłączności, komitety wyborcze, finansując ją w sposób określony w ordynacji. To oznacza - podkreśla PKW - że ocena, czy dane działania stanowią element kampanii wyborczej, zależy od tego, czy noszą one "znamiona agitacji wyborczej na rzecz kandydatów i list kandydatów, bezpośrednio odnoszącej się do zarządzonych wyborów i udziału komitetu wyborczego w tych wyborach".

Oceny takiej powinien dokonać przed podjęciem działań komitet wyborczy lub inny podmiot, który miałby takie działania podjąć. To czy dane wydarzenie zalicza się do kampanii wyborczej zależy również od tego czy ma ono "znamiona agitacji na rzecz konkretnej partii politycznej i celów programowych określonych w programie partii, która utworzyła komitet wyborczy lub wchodzi w skład koalicji wyborczej".

"Dokonanie oceny konkretnych zdarzeń jest możliwe po ich zajściu, nie zaś na podstawie doniesień medialnych poprzedzających dane zdarzenie" - podkreśla PKW. Komisja zaznacza też, że nie jest uprawniona do podejmowania działań zmierzających bezpośrednio do wyeliminowania ewentualnych naruszeń prawa w trakcie kampanii wyborczej. "W przypadku naruszenia przepisów karnych Ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego właściwymi do prowadzenia postępowania są organy ścigania i sądy" - zaznacza PKW.

Sama Komisja dokona oceny prawidłowości finansowania kampanii wyborczej przez komitety wyborcze w trakcie badania złożonych przez nie sprawozdań wyborczych.

bEiGWUNa

Dwudniowy kongres EPP rozpocznie się w środę po południu. Wśród uczestników będą m.in. kanclerz Niemiec, premierzy: Włoch, Francji, Holandii i Litwy, a także szef Komisji Europejskiej i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Do EPP należą PO i PSL.

Zaproszenie na kongres, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki, przyjęli również premier Ukrainy Julia Tymoszenko oraz prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Zaproszenie - jako gość honorowy - otrzymał też Lech Wałęsa. B. prezydent powiedział we wtorek PAP, że na "99 procent" przyjedzie na kongres.

EPP jest europejską partią polityczną działającą na podstawie przepisów prawa europejskiego. (PAP)

agy/ mok/ jra/

bEiGWUNu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)