Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chlebowski: nie odstąpimy od likwidacji abonamentu i nowego KRRiT

0
Podziel się:

Likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego
oraz nowy skład i kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- to według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego warunki
brzegowe, od których Platforma nie odstąpi, w negocjacjach z
Lewicą w sprawie tzw. ustawy medialnej.

Likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego oraz nowy skład i kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - to według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego warunki brzegowe, od których Platforma nie odstąpi, w negocjacjach z Lewicą w sprawie tzw. ustawy medialnej.

Projekt nowej ustawy medialnej opracowało ministerstwo kultury; od dłuższego czasu w sprawie projektu toczą się rozmowy polityków PO, PSL i SLD.

Chlebowski zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że w tym tygodniu negocjacje z klubami parlamentarnymi będą kontynuowane. Przyznał jednocześnie, że największe rozbieżności w rozmowach z Lewicą istnieją w kwestii finansowania mediów publicznych.

"Projekt ustawy medialnej został przygotowany przez świetnych ekspertów. To dobry projekt, jesteśmy gotowi i otwarci na negocjacje, ale takie kwestie jak likwidacja raz na zawsze abonamentu, nowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrana w oparciu o nowe kompetencje, nowe kryteria, kwestia misji i licencji programowej, to rzeczy od których nie odstąpimy" - oświadczył szef klubu PO.

Według polityków Lewicy, przerwanie kadencji obecnej KRRiT mogłoby zostać zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Dlatego Lewica opowiada się za rozszerzeniem składu obecnej pięcioosobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do 11 osób.

Chlebowski kolejny raz zapowiedział też, że - jeśli Platformie nie uda się porozumieć z Lewicą w sprawie ustawy medialnej - to projekt w ogóle nie zostanie złożony w Sejmie.

Szef klubu PO był też pytany o pomysł Lewicy - która chce aby pieniądze na licencje programową i misję publiczną - były zapisane w budżecie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "Znam go (pomysł Lewicy) tylko z konferencji prasowej, muszę go poznać dokładnie, żeby się do niego odnieść" - zaznaczył.

Jedno z najważniejszych założeń projektu ustawy medialnej to likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego od 2010 r., a w zamian utworzenie Funduszu Zadań Publicznych, który zasilany byłby wpływami budżetowymi z podatku VAT od działalności medialnej. (PAP)

mrr/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)