Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chlebowski: o godz. 18 spotkanie z PSL i SLD ws. ustawy medialnej

0
Podziel się

W czwartek o godz. 18 odbędzie się spotkanie szefów klubów: PO - Zbigniewa
Chlebowskiego, PSL - Stanisława Żelichowskiego i Lewicy - Grzegorza Napieralskiego w sprawie ustawy
medialnej.

bCZxaHqt

W czwartek o godz. 18 odbędzie się spotkanie szefów klubów: PO - Zbigniewa Chlebowskiego, PSL - Stanisława Żelichowskiego i Lewicy - Grzegorza Napieralskiego w sprawie ustawy medialnej.

Chlebowski, który poinformował dziennikarzy o spotkaniu, powiedział, że politycy mają omówić możliwe scenariusze dalszego postępowania w sprawie ustawy medialnej. Szef klubu PO dodał, że w spotkaniu nie weźmie udziału minister finansów Jacek Rostowski.

Polityk Platformy nie chciał ujawnić szczegółowo o czym zamierza rozmawiać z liderami SLD i PSL. Podkreślił jedynie, że dyskusja o ustawie medialnej toczy się wokół finansowania TVP oraz Polskiego Radia. Tymczasem, dodał, ustawa zawiera szereg ważnych rozstrzygnięć i rozwiązań.

Podkreślił jednocześnie, że w czasie kryzysu, gdy trzeba szukać oszczędności, nie może być tak, aby TVP była jedyną instytucją, która otrzyma 1 mld zł.

bCZxaHqv

Chlebowski dodał też, że jeśli pojawi się pomysł powrotu do abonamentu, nie będzie na to zgody. Według czwartkowego "Dziennika" filmowcy chcą napisać ustawę medialną, którą patronatem obejmie prezydent Lech Kaczyński. Inicjatywa powstała w czasie poniedziałkowego spotkania twórców w Pałacu Prezydenckim dotyczącego ustawy medialnej. Najważniejszą różnicą w stosunku do tego, co proponuje PO, jest zachowanie abonamentu.

Szef klubu Platformy pytany czy podczas spotkania będzie mowa o tym, że klub Lewicy jest przeciwny projektom ustaw dotyczących m.in. koszyka gwarantowanych świadczeń zdrowotnych oraz pakietowi antykryzysowemu odparł, że o tym też będzie rozmawiał. "Ale nie dziś, dziś tylko ustawa medialna" - zaznaczył Chlebowski. Jak ocenił, jeżeli prezydent chce zawetować ustawy społeczne i zdrowotne "byłoby to przejawem destrukcji państwa".

Chlebowski podkreślił, że "jest już postanowione" odrzucenie przez Sejm sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "Wszystko na to wskazuje, że jeszcze w lipcu Senat odrzuci sprawozdanie, a w sierpniu będzie odrzucone przez Sejm" - dodał.

Szef SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami, że weźmie udział w spotkaniu z Chlebowski. "Zawsze warto rozmawiać, choć po ostatnich wydarzeniach i pokazaniu przez premiera Donalda Tuska, że brak zasad jest jego najważniejszą zasadą, będzie to ciężka rozmowa, choć mam nadzieję, że konstruktywna" - mówił Napieralski.

bCZxaHqB

Dopytywany jak zachowa się klub Lewicy w sprawie ewentualnego weta, przewodniczący Sojuszu podkreślił, że "nic nie powie dopóki prezydent nie podejmie decyzji". Pytany jakie gwarancje musi dać PO, aby Sojusz pomógł odrzucić ewentualne weto prezydenta, Napieralski powiedział, że "gwarancji przez pięć miesięcy było tak dużo, a wszystkie zostały zerwane".

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział zaś PAP, że liczy, iż Chlebowski przyjdzie na spotkanie po rozmowie z ministrem finansów i w związku z tym będzie mógł przekazać bardziej konkretne dane o wysokości funduszy, które w przyszłym roku media publiczne będą mogły otrzymać z budżetu państwa. Żelichowski nie spodziewa się, by rozmowa mogła dotyczyć jakichkolwiek rozwiązań przywracających abonament radiowo-telewizyjny.

Nowa ustawa medialna likwiduje abonament rtv, a w zamian wprowadza finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa. O wysokości funduszy ma decydować każdego roku parlament przyjmując ustawę budżetową.

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział już, że nie podpisze ustawy medialnej, co oznacza, że może ją zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego lub zawetować. Termin na podjęcie decyzji upływa 17 lipca. Nie jest wykluczone, że swoją decyzję Lech Kaczyński ogłosi jeszcze w czwartek. (PAP)

bCZxaHqC

par/ tgo/ ajg/ mzk/ ura/ mow/

bCZxaHqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)