Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Cholonek" - sztuka o tożsamości i losach Ślązaków w Teatrze Polonia

0
Podziel się:

Publiczność Teatru Polonia w Warszawie zobaczy w piątek spektakl "Cholonek"
katowickiego Teatru Korez - adaptację kultowej książki Janoscha, w której opisał on los Ślązaków w
XX wieku, ich mentalność i poczucie humoru.

*Publiczność Teatru Polonia w Warszawie zobaczy w piątek spektakl "Cholonek" katowickiego Teatru Korez - adaptację kultowej książki Janoscha, w której opisał on los Ślązaków w XX wieku, ich mentalność i poczucie humoru. *

Spektakl zostanie zagrany w piątek dwukrotnie - o godz. 18 i 21. Przed pokazem zaplanowano debatę, podczas której jej uczestnicy zastanawiać się będą m.in. o tym, czy istnieje naród śląski, czy też dopiero się tworzy. Udział w niej mają wziąć: lider Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik, reżyser, polityk i Ślązak Kazimierz Kutz oraz urodzony w Katowicach dziennikarz Kamil Durczok.

Przedstawienie Teatru Korez oparte jest na książce "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" autorstwa Janoscha - właściwie Horsta Eckerta, urodzonego w Zabrzu niemieckojęzycznego pisarza. Książka przez wielu Ślązaków uważana jest za coś wyjątkowego, porównywanego jedynie z filmami Kazimierza Kutza: "Sól ziemi czarnej" czy "Perła w koronie". Janosch opisuje życie kilku rodzin mieszkających w familoku.

Bohaterowie tej śląskiej sagi, której akcja rozgrywa się pomiędzy rokiem 1930 a 1950, żyją na pograniczu z pełną świadomością braku przynależności zarówno do Polski, jak i do Niemiec. Głównym narratorem jest stara Świętkowa - handlarka warzywami i drobiem na pobliskim targu. To głównie ona relacjonuje wydarzenia, to jej specyficzne mądrości życiowe napędzają fabułę, która składa się z szeregu anegdot.

Także spektakl, który wyreżyserowali Mirosław Neinert i Robert Talarczyk, pełen jest śląskiego humoru, anegdot znanych wszystkim Ślązakom od dziesięcioleci, powtarzanych z pokolenia na pokolenie.

Premiera przedstawienia odbyła się w Katowicach w 2004 roku. Spektakl został uznany za spektakl roku 2004, otrzymując w tej kategorii Złotą Maskę. Kolejna Złota Maska przypadła w udziale Grażynie Bułce za rolę Świętkowej, a Robert Talarczyk - autor adaptacji i współreżyser "Cholonka", dostał Złotą Maskę za całokształt swojej twórczości.

"Cholonek" otrzymał też główną nagrodę Festiwalu Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi".

W obsadzie przedstawienia znaleźli się: Grażyna Bułka, Ewa Grysko, Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk.(PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)