Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chopin - romantyczny klasycysta

0
Podziel się

W muzyce Fryderyka Chopina wyniesiona ze szkół estetyka klasycyzująca
przenika się z bliskimi duchowi kompozytora pierwiastkami romantycznymi - mówił Jacek Jadacki na
piątkowej sesji "Filozofia i muzyka" w warszawskim Instytucie Chopinowskim.

bEhJwved

*W muzyce Fryderyka Chopina wyniesiona ze szkół estetyka klasycyzująca przenika się z bliskimi duchowi kompozytora pierwiastkami romantycznymi - mówił Jacek Jadacki na piątkowej sesji "Filozofia i muzyka" w warszawskim Instytucie Chopinowskim. *

"Trudno ująć światopogląd artystyczny Chopina jako bezpośrednie odzwierciedlenie prądów kształtujących się na jego oczach, w szczególności zaś ideologii romantyzmu. Chopin pozostawał otwarty na wiele jej postulatów, niemniej zachowywał głębokie poczucie fundamentalnych pierwiastków klasycznych, takich np. jak proporcja i harmonia składników dzieła muzycznego, czy też wewnętrzne przekonanie o estetycznej samowystarczalności muzyki. Wydaje się, iż ten zespół jakości estetycznych, który można kojarzyć z klasycyzmem, utrwalił się w postawie twórczej Chopina w okresie warszawskiej edukacji muzycznej przede wszystkim za sprawą jego profesora kompozycji - Józefa Elsnera zapatrzonego wszak na wzory wiedeńskiego klasycyzmu" - mówił Jadacki.

Z drugiej strony, jak zauważył Jadacki, Chopin był nieodrodnym dzieckiem swojej romantycznej epoki. Jego pozycja towarzyska w Paryżu pozwoliła mu poznać całą galerię wybitnych postaci kształtujących tam w pierwszej połowie XIX wieku nie tylko sztukę muzyczną, a więc kompozytorów tej miary, co Rossini, Berlioz czy Liszt, lecz również nie mniej słynnych literatów i malarzy. Chopin włączył się w żywy nurt zjawisk artystycznych rozwijających się na jego oczach w Paryżu, czyniąc go nie tylko ich świadkiem, lecz - stopniowo - aktywnym uczestnikiem artystycznego ruchu romantycznego.

bEhJwvef

Podczas piątkowej sesji odbyła się także promocja nowo wydanej książki "Fryderyk Chopin. Środowisko społeczne - osobowość - światopogląd - założenia twórcze" autorstwa uczestników konferencji filozofów i muzyków Jacka Jadackiego i Anny Brożek.

Z opublikowanej przez wydawnictwo Semper książki dowiedzieć się można, jakim Chopin był człowiekiem, jakie były jego przyjaźnie i miłości, jak urządzał swoje mieszkania, dlaczego kazał swoim uczniom grać po ciemku, gdzie najchętniej spędzał wakacje, czy lubił koncertować a także - jaki był światopogląd i sympatie filozoficzne kompozytora.

Podczas sesji "Filozofia i muzyka" o światopoglądzie i sympatiach filozoficznych kompozytora opowiadali m.in. Anna Brożek i Jacek Jadacki, Gabriela Kurylewicz, Jacek Zychowicz, Bohdan Pociej, Marcin Rychter. Organizatorami sesji był Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Instytut Filozofii UW. (PAP)

aszw/ ls/ jra/

bEhJwveG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)