Notowania

wiadomości
03.09.2013 13:31

"Chopin na Krakowskim Przedmieściu" po raz czwarty

Andrzej Jagodziński Trio, Maria Pomianowska i Warsaw/Paris Jazz Quintet wystąpią podczas czwartej edycji imprezy "Chopin na Krakowskim Przedmieściu". Koncerty odbędą się w sobotę 7 września na Skwerze Hoovera w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Andrzej Jagodziński Trio, Maria Pomianowska i Warsaw/Paris Jazz Quintet wystąpią podczas czwartej edycji imprezy "Chopin na Krakowskim Przedmieściu". Koncerty odbędą się w sobotę 7 września na Skwerze Hoovera w Warszawie. *

Koncerty odbywać się będą na małej scenie przy Kolumnie Zygmunta oraz na Scenie Letniej przy Skwerze Hoovera.

Wśród wykonawców znaleźli się muzycy młodzi, dopiero pracujący na swoją pozycję, jak również doświadczeni i dobrze znani artyści. Każdy z nich przygotował program, oparty na twórczości Chopina.

Impreza rozpocznie się 7 września o godzinie 16, koncertem pianisty Pawła Pawlika, który - na małej scenie pod Kolumną Zygmunta - zagra klasyczne kompozycje Chopina. Następnie publiczność przeniesie się na Skwer Hoovera, gdzie odbędzie się główna część koncertu.

O godzinie 18. rozpocznie się występ Julii Singalewicz, która zaprezentuje klasyczne wykonania utworów Chopina. Następnie, z programem "Chopin na pięciu kontynentach" wystąpi Maria Pomianowska z zespołem. Pomianowska jest multiinstrumentalistką, wokalistką i kompozytorką, założycielką m.in. zespołów Raga Sangit, San-Nin Trio i Zespołu Polskiego. "Chopin na pięciu kontynentach" to projekt i płyta artystki z 2010 r., polegające na przedstawieniu utworów polskiego kompozytora w aranżacjach, utrzymanych w konwencji muzyki etnicznej. W 2011 r. Pomianowska otrzymała Paszport Chopina, nagrodę przyznawaną wybitnym artystom, związanym z twórczością kompozytora.

Następnie na scenie pojawi się trio polskiego pianisty jazzowego, Andrzeja Jagodzińskiego, które wykona program "Chopin. Les Brillantes". Pianista, w towarzystwie kontrabasisty Adama Cegielskiego i perkusisty Czesława Bartkowskiego zaprezentuje utwory Chopina w konwencji jazzowej. W 1993 r. muzyk nagrał album "Chopin", za który otrzymał nagrodę Fryderyka. W 2010 r. Jagodziński wydał album "Chopin Once More". Pianista wykonywał jazzowe interpretacje takich kompozycji jak m.in. Nokturn Es-dur, op. 9, Marche Funebre, Scherzo czy Sonata b-moll, op. 35.

Około godziny 20.30 rozpocznie się koncert "Janusz Szrom i przyjaciele". Polski wokalista jazzowy zaprezentuje widowni program "Chopin 2013". Muzyk mierzył się już z twórczością Chopina przy okazji pracy nad projektem "Mazurek", przygotowywanym dla Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w 2010 r. Wziął także udział, wraz z m.in. Małgorzatą Czajką i Katarzyną Groniec, w koncercie "Inny świat, Monsieur Chopin", który odbył się w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Imprezę zakończy występ zespołu Warsaw/Paris Jazz Quintet. Grupa wykona program "Chopin - Other Changes". Formację tworzą: francuski wokalista Marc Thomas, trębacz Robert Majewski, pianista Paweł Perliński, kontrabasista Andrzej Łukasik i perkusista Sebastian Frankiewicz. W 2009 r. grupa wystąpiła z orkiestrą symfoniczną pod kierownictwem Wojciecha Zielińskiego podczas festiwalu Chopiniana - VII dni Fryderyka Chopina, który odbył się w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Impreza "Chopin na Krakowskim Przedmieściu" odbywać się będzie po raz czwarty. Co roku poświęcona jest ona prezentacji muzycznego dorobku Fryderyka Chopina w klasycznych oraz jazzowych wersjach. (PAP)

pj/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz