Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Choroby autoimmunologiczne nieznane większości Polaków

0
Podziel się

Ponad trzy czwarte Polaków nie wie, czym są choroby autoimmunologiczne, do
których należą m.in. łuszczyca i nieswoiste zapalenia jelit - wykazało badanie wykonane przez
Instytut Badania Opinii "Homo Homini".

bEpOlBvV

Ponad trzy czwarte Polaków nie wie, czym są choroby autoimmunologiczne, do których należą m.in. łuszczyca i nieswoiste zapalenia jelit - wykazało badanie wykonane przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini".

Nawet jeśli ankietowani deklarowali wiedzę na ich temat często była ona niezgodna z prawdą.

Jedynie 25 proc. spośród 1371 przebadanych dorosłych oceniło, że wie, czym są choroby autoimmunologiczne, ale z tego tylko trzy czwarte prawidłowo wskazało, że są to schorzenia przewlekłe, które rozwijają się na skutek ataku układu odporności na komórki i tkanki własnego organizmu. 43 proc. z grupy deklarującej wiedzę o chorobach autoimmunologicznych błędnie uznało, że można się z nich wyleczyć.

bEpOlBvX

Tymczasem są one nadal nieuleczalne, ale dzięki odpowiednio dobranej terapii, większość chorych może wieść aktywne życie zarówno na polu rodzinnym, zawodowym, jak i społecznym.

Do chorób autoimmunologicznych najczęściej prawidłowo zaliczano łuszczycę (91 proc. ogółu respondentów) oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (57 proc. wszystkich respondentów), które należy do grupy schorzeń określanych jako nieswoiste zapalenia jelita. O innej zaliczanej tu chorobie, tzw. chorobie Leśniowskiego-Crohna, słyszało zaledwie 12 proc. respondentów, choć w ostatnim czasie była ona znacznie częściej przedstawiana na łamach prasy i w innych mediach.

Jak oceniła w rozmowie z PAP dr Małgorzata Mossakowska, założycielka Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita", wynika to prawdopodobnie z tego, że nazwa "wrzodziejące zapalenie jelita grubego" wywołuje u ludzi konkretne skojarzenia, natomiast nazwę "choroba Leśniowskiego-Crohna" znacznie trudniej powiązać z konkretnymi objawami.

Szacuje się, że w Polsce na chorobę Leśniowskiego-Crohna cierpi od 10 do 15 tys. osób, natomiast z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego zmaga się od 35 do 40 tys. chorych.

bEpOlBwd

Schorzeniom tym towarzyszą uciążliwe, bolesne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, taki jak silne bóle brzucha, biegunki (nawet 20 i więcej wypróżnień w ciągu dnia) utrzymujące się całymi tygodniami lub miesiącami, krew w stolcu, szybkie chudnięcie, ciągłe zmęczenie, podwyższona temperatura.

Choć na chorobę Leśniowskiego-Crohna cierpią ludzie w każdym wieku i bez względu na płeć to najczęściej jest ona diagnozowana między 15. a 35. rokiem życia. Z kolei, wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest najczęściej diagnozowane u osób pomiędzy 20. a 40 rokiem życia.

Mimo, że w najnowszym badaniu najwięcej respondentów zadeklarowało wiedzę na temat łuszczycy - 91 proc. wszystkich - to aż jedna czwarta z nich błędnie uznała ją za chorobę zaraźliwą.

Zmiany skórne towarzyszące chorobie, które mogą występować w widocznych miejscach (jak skóra głowy, dłonie, paznokcie) oraz wciąż funkcjonujący w społeczeństwie mit na temat jej zaraźliwości powodują, że osoby z łuszczycą są często dyskryminowane i osamotnione.

bEpOlBwe

"To wynik tego, że wiedza na temat łuszczycy ciągle jest mała, choć w ostatnich latach i tak znacznie się poprawiła. Myślę, że gdyby badanie przeprowadzono 10 lat temu to odsetek osób uważających, że łuszczycą można się zarazić mógłby wynieść 70 proc." - powiedziała PAP Małgorzata Kułakowska, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę Psoriasis.

Oceniła, że łuszczyca może być mylona przez ludzi na przykład z grzybicą. Dlatego uważa się ją za chorobę wstydliwą. "Ja uważam, że żadna choroba nie jest wstydliwa, ale myślę tak dopiero od kilku lat, gdy zaczęłam się spotykać z innymi chorymi" - tłumaczyła.

Przyznała, że czasem nie dziwi się nawet reakcji ludzi, którzy ze względu na brak wiedzy o łuszczycy reagują strachem czy niechęcią widząc zmiany skórne. "Dlatego nasze stowarzyszenie walczy o to, by o chorobie zaczęto głośno mówić. Dzięki temu chorzy mają szansę lepiej funkcjonować w społeczeństwie i nie czuć, że są odrzuceni" - powiedziała Kułakowska.

Zgodnie z szacunkami, na łuszczycę może w Polsce cierpieć ok. 1 mln osób. (PAP)

bEpOlBwf

jjj/ tot/

bEpOlBwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)