Notowania

wiadomości
14.05.2013 11:32

Chorwacja: Komorowski: fundamentem współpracy i przyjaźni jest biznes

Współczesnym fundamentem współpracy i przyjaźni państw na świecie oraz w UE jest biznes - powiedział we wtorek w Zagrzebiu prezydent Bronisław Komorowski podczas polsko-chorwackiego seminarium gospodarczego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Współczesnym fundamentem współpracy i przyjaźni państw na świecie oraz w UE jest biznes - powiedział we wtorek w Zagrzebiu prezydent Bronisław Komorowski podczas polsko-chorwackiego seminarium gospodarczego.

Komorowski, który wraz z delegacją biznesową składa oficjalną wizytę w Chorwacji, podkreślił, że przystąpienie 1 lipca Chorwacji do UE może być nowym impulsem w budowaniu współczesnych podstaw starej przyjaźni polsko-chorwackiej.

Jak powiedział, we współczesnym świecie fundamentem przyjaźni i współpracy narodów "jest biznes i możliwość wspólnego zarabiania uczciwych, przyzwoitych pieniędzy, łączenia wspólnego interesu, szukania wspólnych działań i dróg, które pozwolą wszystkim zarobić".

"Dobry biznes jest wtedy, kiedy obie strony są zadowolone" - podkreślił polski prezydent. Dodał, że Polska daje obecnie zagranicznym firmom i kapitałom możliwość "korzystnego i dobrego zarabiania".

W ocenie prezydenta ostatnie dwie dekady w historii Polski to czas sukcesu w wielu wymiarach, ale - jak podkreślił - przede wszystkim sukcesu gospodarczego.

"Stworzyliśmy w Polsce stabilny system ekonomiczny, dla którego system bankowy jest źródłem kapitału, a nie problemu, bo w wielu krajach system bankowy był źródłem najpoważniejszych problemów" - powiedział Komorowski. Wyraził przekonanie, że UE pokona obecny kryzys finansowy i będzie dalej się rozwijać, zwłaszcza gospodarczo.

W seminarium gospodarczym oprócz Komorowskiego wzięli udział: prezydent Chorwacji Ivo Josipović oraz przedstawiciele polskiego i chorwackiego biznesu, m.in. PZU, Giełdy Papierów Wartościowych, Asseco, Solaris, Multico i Pol-Motu.

Podczas forum podpisano memorandum o współpracy między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a chorwacką Agencją Inwestycji i Konkurencyjności.

We wtorek Komorowski spotkał się także z przewodniczącym Saboru (chorwackiego parlamentu) Josipem Leko. Tego samego dnia polski prezydent odwiedzi jeszcze Opatiję - jedno z najbardziej znanych chorwackich uzdrowisk nad Adriatykiem, gdzie złoży kwiaty przy popiersiu Henryka Sienkiewicza oraz pod tablicą upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie Komorowski spotka się z przedstawicielami chorwackiej Polonii.

Z Zagrzebia Andrzej Gajcy (PAP)

agy/ kar/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz