Notowania

wiadomości
27.10.2011 12:10

Chorwacja: Nowe śledztwo w sprawie korupcji w partii rządzącej

Kolejne podejrzenia o korupcję we wstrząsanej skandalami rządzącej Chorwackiej Wspólnocie Demokratycznej (HDZ) będą przedmiotem śledztwa. Poinformowała o tym w czwartek premier Chorwacji Jadranka Kosor.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kolejne podejrzenia o korupcję we wstrząsanej skandalami rządzącej Chorwackiej Wspólnocie Demokratycznej (HDZ) będą przedmiotem śledztwa. Poinformowała o tym w czwartek premier Chorwacji Jadranka Kosor.

"HDZ otrzymała informację, że zarządzone zostało śledztwo" w sprawie nielegalnego finansowania partii, które obejmie byłego premiera Ivo Sanadera i innych członków HDZ - powiedziała dziennikarzom Kosor, dodając, że konserwatywne ugrupowanie przeżywa niezmiernie trudny moment w swej historii.

Premier poinformowała, że jej nazwisko nie figuruje na liście podejrzanych. Dodała, iż HDZ jest jedyną partią, która w swoich szeregach rozpoczęła już walkę z korupcją. "Nie ustaniemy w tej walce" - obiecała Kosor.

Na piątek planowany jest przed sądem w Zagrzebiu początek procesu Sanadera, który stał na czele rządu Chorwacji w latach 2003-2009. Były premier jest oskarżony o przyjmowanie łapówek i sprzeniewierzenie milionów państwowych pieniędzy - pisze agencja Associated Press. Według AFP będzie to pierwszy w Chorwacji proces polityka tak wysokiej rangi i przełom w walce z korupcją w kraju, który zamierza wstąpić do UE w lipcu 2013 roku.

We wrześniu oskarżono Sanadera o przyjęcie 10 mln euro łapówki od węgierskiego koncernu energetycznego MOL, zaś w sierpniu postawiono zarzut przyjęcia blisko 0,5 mln euro łapówki przy negocjacjach w sprawie pożyczki dla Chorwacji w austriackim banku Hypo Alpe Adria.

Prokuratura zarzuciła też Sanaderowi, że był architektem stworzonego w latach 2004-2009 "funduszu łapówkowego" zasilającego HDZ. Według ocen prokuratury, Sanader naraził budżet państwa na stratę wysokości 6 mln euro.

Sanader ustąpił z urzędu premiera w lipcu 2009 roku, w połowie swej drugiej kadencji. Ustąpił także z kierownictwa HDZ, nie wyjaśniając przyczyn tej decyzji. Zatrzymano go w grudniu 2010 roku w Austrii na wniosek chorwackiego wymiaru sprawiedliwości.

Wybory parlamentarne w Chorwacji przewidziane są na początek grudnia. Informacja o nowym śledztwie, po serii afer korupcyjnych, to potężny cios dla HDZ, która i tak już "wlecze się w sondażach za centrolewicową opozycją" - pisze agencja Reutera. (PAP)

fit/ ap/

10075157 10074847 10074174 10075508 10075606 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz