Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chorwacja: Policja użyła gazu łzawiącego przeciw demonstrantom

0
Podziel się

#
policja użyła gazu łzawiącego, większy background
#

bEievLat

# policja użyła gazu łzawiącego, większy background #

25.02. Zagrzeb (PAP/AFP) - Chorwacka policja użyła gazu łzawiącego przeciwko antyrządowym demonstrantom podczas starć, do których doszło w czwartek wieczorem w Zagrzebiu. Ponad 1000 osób domagało się ustąpienia premier Jadranki Kosor i jej rządu z powodu oskarżeń o korupcję.

Gdy demonstranci usiłowali przedrzeć się przez kordon policji rozstawiony wokół siedziby rządu, specjalne oddziały policji użyły gazu łzawiącego, by rozproszyć tłum.

bEievLav

Policja podała, że zatrzymano jedenastu uczestników demonstracji, w tym Ivana Pernara, który miał zorganizować protest za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. Protesty miały się też odbyć w innych chorwackich miastach, ale odzew okazał się zbyt mały i jedynie w Puli na zachodzie kraju zebrało się około 500 demonstrantów.

Protestujący domagali się dymisji rządu, któremu zarzuca się korupcję. Zdaniem opozycji gabinet Jadranki Kosor utrudnia życie obywatelom i prowadzi kraj na skraj chaosu gospodarczego.

Z ostatnich badań ośrodka Ipsos Plus dla telewizji Nova TV wynika, że 83 proc. respondentów uważa, iż Chorwacja idzie w złym kierunku. Aż trzy czwarte badanych negatywnie ocenia pracę rządu. Kosor ma według sondażu najniższe notowania od początku sprawowania władzy - 28 proc.

Kieruje ona chorwackim rządem od 2009 roku. Zastąpiła Ivo Sanadera, zatrzymanego w grudniu 2010 roku w Austrii na żądanie chorwackiego wymiaru sprawiedliwości, oskarżającego go o przestępstwa finansowe.

bEievLaB

PKB Chorwacji wzrósł w 2010 roku o 1,9 procent, po spadku w 2009 roku o 5,8 proc. W styczniu tego roku bezrobocie wzrosło do 19,6 proc. ludności w wieku produkcyjnym i było najwyższe od ośmiu lat. (PAP)

jo/ akl/ ap/

8416858 841466 8416780

bEievLaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)