Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chorwacja
02.08.2011 17:17

Chorwacja protestuje przeciwko żądaniom Watykanu

Watykan i Chorwacja znalazły się na skraju kryzysu dyplomatycznego, gdy włoscy benedyktyni z poparciem Benedykta XVI zwrócili się do władz w Zagrzebiu o zwrot dóbr w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)

Watykan i Chorwacja znalazły się na skraju kryzysu dyplomatycznego, gdy włoscy benedyktyni z poparciem Benedykta XVI zwrócili się do władz w Zagrzebiu o zwrot dóbr w tym kraju. Strona chorwacka uznała to żądanie za naruszenie umowy zawartej z Włochami.

Spór, który nagłośniła włoska prasa, wywołali benedyktyni z opactwa Praglia w Wenecji Euganejskiej, domagając się zwrotu swych dawnych terenów klasztornych w miejscowości Dajla na Półwyspie Istria, należącym niegdyś do Włoch. Wartość nieruchomości szacuje się na 30 milionów euro.

Teren ten należy obecnie do chorwackiej diecezji Pola. Odszkodowania za zwrot terenów, a więc także tych dóbr zakonników, zostały uregulowane na mocy zawartego w 1975 roku traktatu włosko-chorwackiego o przebiegu wspólnej granicy - przypomniał dziennik _ Il Messaggero _.

Sprawa - dodała rzymska gazeta - nie wyszłaby na jaw i pozostałaby kwestią do rozstrzygnięcia między zakonami i diecezjami, gdyby nie to, że zaangażował się w nią Watykan. Do strony chorwackiej wysłano list z podpisem Benedykta XVI z poparciem postulatu benedyktynów.

Nuncjusz apostolski w Zagrzebiu udał się do sprzeciwiającego się temu ostro biskupa diecezji Pola i poinformował go o decyzji papieża w sprawie jego zawieszenia i mianowania zastępcy, powołanego do rozmów z zakonnikami z Włoch w sprawie odszkodowania za skonfiskowaną własność na terenie dawnej Jugosławii po drugiej wojnie światowej.

Co więcej - podkreślono - do tego sporu doszło w czasie, gdy diecezja Pola znalazła się na skraju bankructwa.

Władze Chorwacji postanowiły wystąpić z protestem dyplomatycznym wobec tych żądań. Szef miejscowych władz na Istrii Ivan Jakovczić oskarżył zaś środowiska kościelne we Włoszech o próbę _ instrumentalnego wykorzystania reputacji Benedykta XVI _, który został zaangażowany w spór.

_ - Ta inicjatywa jest nie do przyjęcia. To spektakularna próba podjęta przez Watykan na rzecz rewizji porozumień zawartych przez Chorwację z Włochami _ - oceniła chorwacka premier Jadranka Kosor niespełna dwa miesiące po wizycie papieża w Zagrzebiu. Szefowa rządu zażądała wyjaśnień od Stolicy Apostolskiej - ujawnił dziennik _ Il Messaggero _. Dodał, że Chorwacja wezwała na konsultacje swego ambasadora przy Watykanie.

Artykuł we włoskiej gazecie wywołał natychmiastową reakcję Watykanu. W komunikacie oświadczono, że spór między chorwacką diecezją a włoskimi benedyktynami jest _ natury kościelnej _. Jednocześnie Stolica Apostolska wyraziła ubolewanie, że kwestia ta jest _ wykorzystywana w taki sposób, by przedstawić ją w wymiarze politycznym i demagogicznym jako zamiar wyrządzenia szkody Chorwacji _.

_ - Decyzja Stolicy Apostolskiej ma na celu wyłącznie przywrócenie sprawiedliwości wewnątrz Kościoła, zresztą poprzez tylko częściowe odszkodowanie _ - wyjaśnił Watykan w nocie. W jej dalszej części stwierdzono, że po skrupulatnej analizie podjęto decyzję o konieczności zwrotu dóbr opactwu z miejscowości Praglia. Zawieszonemu biskupowi chorwackiej diecezji zarzucono, że po tym, gdy zgodził się na negocjacje z benedyktynami w sprawie osiągnięcia _ rozwiązania wewnątrzkościelnego _, wycofał się z tego. Dlatego - wyjaśniono - Benedykt XVI musiał mianować w lipcu _ komisarza _ do rozwiązania tej kwestii.

Sprawa benedyktyńskiego klasztoru z Istrii stała się w Chorwacji kwestią narodową - zauważają włoskie media. Prezydent Ivo Josipović oświadczył, że nie można naruszać międzynarodowych porozumień.

W chorwackich mediach pojawiły się głosy, że papież nie został właściwie poinformowany o naturze sporu i obowiązujących układach między państwami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t45779.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;chca;wyswiecac;biskupow;zamiast;watykanu,18,0,878866.html) Spór o władzę. Pekin chce zastąpić Watykan Przy sprzeciwie Watykanu, lecz za zgodą komunistycznych władz tak zwany Chiński Kościół Patriotyczny zamierza wyświęcić co najmniej 7 nowych biskupów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t97742.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/watykan;zegna;harryego;pottera;radosnie,5,0,871941.html) Watykan żegna Harry'ego Pottera. Radośnie Recenzja w kościelnym dzienniku nie jest druzgocąca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t139773.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afront;w;watykanie;barroso;zirytowany,55,0,833079.html) Afront w Watykanie. Barroso zirytowany Po mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II w Watykanie 1 maja przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso nie podszedł do Benedykta XVI.
Tagi: chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz