Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja: W referendum 66 proc. przeciwko małżeństwom jednej płci

0
Podziel się:

Wprowadzenie do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny
i kobiety poparło w niedzielnym referendum w Chorwacji blisko 66 proc. głosujących - podały władze
w poniedziałek. Referendum jest ważne niezależnie od frekwencji, która wyniosła 38 proc.

Wprowadzenie do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety poparło w niedzielnym referendum w Chorwacji blisko 66 proc. głosujących - podały władze w poniedziałek. Referendum jest ważne niezależnie od frekwencji, która wyniosła 38 proc.

Referendum w sprawie poprawki do konstytucji zostało rozpisane przez parlament, gdy katolickie ugrupowanie "W Imieniu Rodziny" zebrało ponad 740 tys. podpisów w sprawie jego przeprowadzenia.

Obecnie chorwacka konstytucja nie zawiera definicji małżeństwa.

"Dla społeczeństwa jest niebezpiecznie, gdy instytucja demokratyczna (referendum) jest wykorzystywana, aby szkodzić demokracji. Ta poprawka jest sprzeczna z duchem konstytucji, która powinna chronić i gwarantować równość, wolność i sprawiedliwość" - powiedział Zoran Puszić, działacz na rzecz praw człowieka. Dodał, że poprawka odnosi się do mniejszości, których prawa nie zagrażają innym.

Zwolennicy definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny wyjaśniali swoje działania obawami wywołanymi zamiarem centrolewicowego rządu przedstawienia parlamentowi projektu ustawy o "partnerstwie między osobami tej samej płci".

Słaba frekwencja w referendum, najniższa w historii kraju świadczy według analityków, że uwaga społeczeństwa jest skoncentrowana na innych problemach, takich jak poważny kryzys ekonomiczny, który od lat trapi Chorwację.

"Obywatele chcą żyć lepiej i widzieć, jak kraj szuka rozwiązań kryzysu. To referendum jest uznawane za próbę elit politycznych odwrócenia uwagi od zasadniczych problemów" - uważa analityk polityczny Zoran Kurelić.

Jednocześnie działacze środowisk homoseksualnych podkreślili, że "życie w rodzinie partnerskiej tej samej płci, z dziećmi bądź bez, jest rzeczywistością, której żadna poprawka do konstytucji nie jest w stanie zmienić".

W 2003 roku Chorwacja przyznała parom tej samej płci identyczne prawa jak parom heteroseksualnym żyjącym w wolnych związkach, co oznaczało m.in. uznanie wspólnoty majątkowej takich związków.

Chorwacja w lipcu stała się 28. członkiem Unii Europejskiej. Około 90 procent z 4,4 mln mieszkańcow Chorwacji deklaruje się jako katolicy.(PAP)

jo/ kar/

15190141

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)