Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chorwacja: Władze przeciwko referendum ws. zakazu małżeństw gejów

0
Podziel się:

Rządząca w Chorwacji centrolewicowa koalicja zaapelowała do
obywateli, aby odrzucili niedzielne referendum na temat wprowadzenia do konstytucji definicji
małżeństwa jako związku pomiędzy mężczyzną a kobietą, popieranej przez konserwatywną opozycję.

bEDzowYB

Rządząca w Chorwacji centrolewicowa koalicja zaapelowała do obywateli, aby odrzucili niedzielne referendum na temat wprowadzenia do konstytucji definicji małżeństwa jako związku pomiędzy mężczyzną a kobietą, popieranej przez konserwatywną opozycję.

Sześciu ministrów z socjaldemokratycznego rządu wyemitowało na YouTube 40-sekundowy wideoklip, w którym wyjaśniają, dlaczego zagłosują przeciwko.

"Zagłosuję za miłością, za Chorwacją bez podziałów i to znaczy, że będę głosować przeciwko" - powiedział w nagraniu minister spraw wewnętrznych Ranko Ostojić.

bEDzowYD

Także premier Zoran Milanović zapowiedział, że od początku był przeciwny referendum i zagłosuje przeciwko pytaniu w referendum.

Parlament musiał ogłosić referendum, gdy katolickie ugrupowanie "W Imieniu Rodziny" zebrało ponad 740 tys. podpisów w sprawie jego przeprowadzenia.

Apele o referendum stały się coraz głośniejsze po wprowadzeniu pod koniec ubiegłego roku lekcji wychowania seksualnego dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 18 lat. W maju tego roku Chorwacki Trybunał Konstytucyjny nakazał wstrzymanie lekcji wychowania seksualnego.

Rząd zamierzał też zagwarantować parom tej samej płci traktowanie tak jak małżeństw bez możliwości formalnego zawierania związku małżeńskiego.

bEDzowYJ

Chorwackie prawo nie przewiduje wymaganego progu frekwencji i dlatego wynik referendum będzie wiążący niezależnie od liczby głosujących. Według niedawnego sondażu 68 procent tych, którzy zamierzają głosować, stwierdziło, że poprze pytanie w referendum.

Oponenci referendum twierdzą, że jest ono dyskryminacyjne i antygejowskie.

Liderzy konserwatywnej opozycyjnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) zapowiedzieli poparcie pytania referendalnego.

Ugrupowanie "W Imieniu Rodziny", które zażądało przeprowadzenia referendum, tłumaczy, że chce wpisania definicji małżeństwa w konstytucji, aby nie można było zmienić jej w poprawkach do kodeksu rodzinnego.

bEDzowYK

Chorwacja w lipcu stała się 28. członkiem Unii Europejskiej. Około 90 procent 4,4-milionowej populacji Chorwacji deklaruje się jako katolicy. (PAP)

jo/ ro/

15163629 arch.

bEDzowZe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)