Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacki rząd przetrwał głosowanie nad wotum nieufności

0
Podziel się:

Centroprawicowy rząd Chorwacji przetrwał w czwartek głosowanie
nad wotum nieufności, przeprowadzone na wniosek opozycji zarzucającej władzom korupcję i złą
sytuację ekonomiczną kraju.

Centroprawicowy rząd Chorwacji przetrwał w czwartek głosowanie nad wotum nieufności, przeprowadzone na wniosek opozycji zarzucającej władzom korupcję i złą sytuację ekonomiczną kraju.

"Wniosek o wotum nieufności dla premier Jadranki Kosor został odrzucony" - ogłosił przewodniczący parlamentu Luka Bebić po głosowaniu, które nastąpiło po 15-godzinnej debacie.

79 na 153 deputowanych opowiedziało się za rządem, a 61 było przeciwnych. Konserwatywna większość pod przywództwem Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) dysponuje w parlamencie 82 mandatami.

"Rząd upokarza Chorwację i powinien odejść. Rząd stracił wiarygodność. Znów zagrożone jest wstąpienie do Unii Europejskiej. Najwyżsi rangą członkowie rządu i politycy HDZ są zamieszani w korupcję" - powiedział na otwarciu debaty Zoran Milanović, przewodniczący czołowej partii opozycyjnej, Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP).

57-letnia Kosor stanęła na czele rządu w lipcu 2009 roku po niespodziewanej dymisji i odejściu z polityki jej poprzednika Ivo Sanadera.

Trawiona przez kryzys polityczny gospodarka chorwacka zanotowała w ubiegłym roku spadek w wysokości 5,8 proc., a bezrobocie w sierpniu tego roku wyniosło 16,4 proc. osób czynnych zawodowo.

Chorwacki rząd ma nadzieję, że zakończy z Unią Europejską rozmowy akcesyjne w połowie 2011 roku i kraj zostanie przyjęty do UE w 2012 roku, bądź najpóźniej w 2013 roku.

Walka z korupcją w Chorwacji jest głównym warunkiem zawarcia umowy akcesyjnej z UE. Jednak SDP twierdzi, że jest ona selektywna i dotyczy jedynie osób wyrzuconych z HDZ lub lojalnych wobec Sanadera.

Gdy obecna premier doszła do władzy, rozpoczęła na szeroką skalę walkę z korupcją; kilkunastu dyrektorów z firm państwowych zostało zatrzymanych i trwają śledztwa. Objęły one także polityków. Były wicepremier i minister gospodarki Damir Polanczec został 15 października skazany na 15 miesięcy więzienia za udział w aferze korupcyjnej w koncernie spożywczym Podravka. We wrześniu zatrzymano podejrzanego o korupcję szefa państwowego urzędu celnego i zarazem skarbnika partii rządzącej Marko Bariszicia. (PAP)

jo/ ro/

7586291 7587148

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)