Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cichocki: ośrodek dla cudzoziemców w Lesznowoli wymaga remontu

0
Podziel się:

W ośrodku w Lesznowoli, w którym przebywa 18 cudzoziemców, potrzebny jest
pilny remont. Prawdopodobnie zostanie on przeprowadzony w 2013 r. - poinformował w piątek szef MSW
Jacek Cichocki. Dodał, że kierownictwo MSW zleciło opracowanie raportu o sytuacji w tym ośrodku.

W ośrodku w Lesznowoli, w którym przebywa 18 cudzoziemców, potrzebny jest pilny remont. Prawdopodobnie zostanie on przeprowadzony w 2013 r. - poinformował w piątek szef MSW Jacek Cichocki. Dodał, że kierownictwo MSW zleciło opracowanie raportu o sytuacji w tym ośrodku.

Minister odniósł się w ten sposób do piątkowych doniesień "Gazety Wyborczej", w której opisano historię gruzińskiej imigrantki umieszczonej w tym ośrodku. Kobieta opisuje fatalne warunki tam panujące oraz trudną sytuację przebywających tam cudzoziemców.

Zdaniem Cichockiego w ośrodku w Lesznowoli potrzebny jest pilny remont. "To jest najstarszy ośrodek zamknięty Straży Granicznej. Jeden z dwóch budynków jest w bardzo kiepskim stanie. Przez to właściwie użytkowany jest tylko jeden i tam jest, moim zdaniem, za mało przestrzeni" - powiedział szef MSW. Dodał, że w przyszłym roku ma zostać przeprowadzony remont drugiego budynku.

"Jak byliśmy tam na miejscu, nikt nie sygnalizował żadnych nieprawidłowości" - powiedział w piątek dziennikarzom Cichocki, który dzień wcześniej odwiedził ośrodek w Lesznowoli. W wizytacji towarzyszył mu Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

"W innych ośrodkach warunki są lepsze, ale nie chcę wierzyć tylko na słowo i odwiedzę na pewno inne ośrodki w najbliższym czasie" - zapowiedział szef MSW. Dodał, że po doniesieniach medialnych nadzorujący Straż Graniczną wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk zażądał pilnego raportu na temat sytuacji w ośrodku w Lesznowoli.

"Według wstępnych informacji część z tych zarzutów się nie potwierdza, ale nie będę się do tego odnosił, bo chcę dostać pełny materiał i go ocenić" - powiedział Cichocki.

Aktualnie w ośrodku w Lesznowoli przebywa 18 osób, w tym czworo dzieci. Największą grupę stanowią obywatele Syrii - siedem osób, obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej - pięć osób oraz obywatele Gruzji - trzy osoby - informuje MSW. Ośrodki dla cudzoziemców znajdują się też w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Przemyślu, Kętrzynie, Krośnie Odrzańskim.

W MSW powołano zespół, który przeprowadzi kontrolę w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Zespół sprawdzi m.in. przestrzeganie praw osób przebywających w ośrodkach strzeżonych. W wizytach mają uczestniczyć także przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

"Kontrole w ośrodkach w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Lesznowoli, Krośnie Odrzańskim rozpoczną się po 5 listopada" - powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

"Zespół oprócz przestrzegania praw cudzoziemców w ośrodkach sprawdzi także pozostałe sygnały, które docierały do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zgłaszane kwestie dotyczyły m.in. sytuacji dzieci przebywających w ośrodkach, w tym dostępu do edukacji, kontaktu cudzoziemców z bliskimi czy korzystania m.in. z telefonów komórkowych" - powiedziała Woźniak.

Kontrola związana jest z protestem głodowym prowadzonym przez kilkudziesięciu obcokrajowców, głównie Gruzinów, przebywających w ośrodkach strzeżonych. Po kontroli w MSW powstanie raport dotyczący sytuacji cudzoziemców w ośrodkach. Własny raport mają też przygotować przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

19 października MSW przekazało projekt ustawy o cudzoziemcach do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Zakłada on m.in., że dzieci do 13. roku życia nie będą umieszczane w ośrodkach dla cudzoziemców. W ośrodkach mogłyby być umieszczane osoby małoletnie, które ukończyły 13 lat i przebywają na terytorium naszego kraju bez opieki.

"Ministerstwo planuje, że projekt ustawy w połowie stycznia przyszłego roku będzie przekazany na Radę Ministrów. Chcemy, by na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku projekt trafił do Sejmu" - powiedziała rzeczniczka MSW.

Obecnie w ośrodkach strzeżonych Straży Granicznej przebywa 371 osób: w Białej Podlaskiej - 98, w Białymstoku - 76, w Przemyślu - 65, w Kętrzynie - 75, w Krośnie Odrzańskim - 39, w Lesznowoli - 18. Wszystkich miejsc w ośrodkach jest 651. (PAP)

gdyj/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)