Notowania

budżet
13.11.2008 17:43

Cichosz: W planach budżetu dla wymiaru sprawiedliwości brakuje 91,5 mln zł

W planach przyszłorocznego budżetu dla sądownictwa, prokuratury i zakładów karnych brakuje 91,5 mln zł - poinformował wiceminister sprawiedliwości Marian Cichosz na posiedzeniu senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W planach przyszłorocznego budżetu dla sądownictwa, prokuratury i zakładów karnych brakuje 91,5 mln zł - poinformował wiceminister sprawiedliwości Marian Cichosz na posiedzeniu senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności. *

W części budżetowej dotyczącej sądownictwa zaplanowano wydatki w kwocie 5,4 mld zł, natomiast w części dotyczącej prokuratury i służby więziennej - 5,6 mld zł. Jest to wzrost w stosunku do roku bieżącego odpowiednio o 4,8 proc. i 5,5 proc.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Mariana Cichosza "projekt przyszłorocznego budżetu pozwala na realizację zadań w sposób minimalny. Do dobrego zrealizowania tych części budżetowych (sądownictwo, prokuratura i zakłady karne - PAP) brakuje 91,5 mln zł" - powiedział.

Cichosz zaznaczył, że w ocenie resortu sprawiedliwości należy wyrównać skutki inflacji w wynagrodzeniach urzędników sądowych, na co potrzeba 28,5 mln zł; ponadto 6,7 mln na podwyżkę wynagrodzeń cywilnych pracowników więziennictwa i 17,8 mln zł na pełne zorganizowanie systemu dozoru elektronicznego (wchodzi on we wrześniu 2009 roku, na ten cel zaplanowano ok. 18 mln zł).

Cichosz powiedział, że konieczne jest także zwiększenie liczby funkcjonariuszy i pracowników cywilnych w więzieniach. Ma to związek z planami oddania nowych miejsc w aresztach i zakładach karnych oraz budową nowego więzienia w Opolu Lubelskim.

Wiceminister przypomniał wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepis Kodeksu karnego wykonawczego, dopuszczający możliwość odstąpienia od wymaganych 3 m kw. powierzchni na jednego więźnia, jest niekonstytucyjny. (PAP)

dom/ bno/ mow/

Tagi: budżet, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz