Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CIR: Nowe zbiorniki na ropę naftową

0
Podziel się:

- CIR informuje:

- CIR informuje:

We wtorek, 14 czerwca 2011 roku, w miejscowości Adamowo (woj. podlaskie) otwarte zostaną największe w Polsce zbiorniki na ropę naftową. Inwestycja spółki PERN "Przyjaźń", o wartości 90 mln zł, zwiększa możliwości magazynowania ropy w Polsce, przez co wpisuje się w program zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju. W uroczystości otwarcia zbiorników udział weźmie premier Donald Tusk.

Zbiorniki w Adamowie mają pojemność 100 tys. m3. Są tak duże, że z łatwością można by na nich rozegrać mecz piłkarski. Magazyny spełniają najwyższe, światowe standardy w zakresie ochrony środowiska. Zastosowane w nich nowoczesne technologie znacznie ograniczają emisję węglowodorów do atmosfery i gwarantują, że magazynowanie i przetłaczanie ropy będzie całkowicie hermetyczne. Budowa trwała blisko dwa lata.

Obecnie polskie możliwości magazynowania ropy naftowej wynoszą około 7 mln m3. Obok zbiorników zarządzanych przez PERN, kraj posiada podziemne magazyny zarządzane przez PKN Orlen. Ich pojemność wynosi ok. 4 mln m3.

Polska zużywa ok. 23 - 24 mln ton ropy naftowej rocznie. Ponad 90 proc. ropy naftowej pochodzi z importu: z Rosji - 93 proc., z Norwegii - 5,4 proc., a z Anglii - 0,7 proc. Ropa naftowa trafia do kraju poprzez rurociąg PERN "Przyjaźń" oraz Naftoport. Według szacunków, do 2030 r. polskie zużycie ropy naftowej wzrośnie do ok. 31 mln ton.

PERN "Przyjaźń" S.A. jest spółką ze 100 proc. udziałem Skarbu Państwa. Została utworzona, aby transportować ropę z Rosji do Polski i Niemiec. Spółka zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów. Jest właścicielem magazynów o pojemności 3 mln m3.

To nie jedyna inwestycja PERN "Przyjaźń". Spółka przyspieszyła prace nad utworzeniem trzeciej nitki rurociągu "Przyjaźń" z Adamowa do Płocka. Niedługo rozpocznie budowę bazy przeładunkowo - magazynowej ropy naftowej i produktów ropopochodnych (o pojemności 700 tys. m3) w Gdańsku. Planuje także, w ciągu kilkunastu lat, budowę kawern do magazynowania ropy naftowej (o pojemności 6 mln m3).


Program zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce zakłada budowę bądź rozbudowę m.in. terminalu LNG w Świnoujściu, gazociągów i tłoczni gazu (m.in. w Goleniowie i Jarosławiu), nowych połączeń gazowych z Niemcami w Lasowie i Czechami w Cieszynie, kopalni i magazynów gazu oraz ropy naftowej (m.in. w Strachocinie, Wierzchowicach i Mogilnie), elektrowni tradycyjnych (m.in. Bełchatowie i Kozienicach) oraz co najmniej dwóch siłowni jądrowych.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)