Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CKE: praktyczny egzamin zawodowy techników elektroników unieważniony

0
Podziel się

Praktyczna część egzaminu zawodowego w zawodzie technik-elektronik,
przeprowadzona 23 czerwca, została w całym kraju unieważniona - poinformował PAP w czwartek
wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mirosław Sawicki.

bEhHhQlh

Praktyczna część egzaminu zawodowego w zawodzie technik-elektronik, przeprowadzona 23 czerwca, została w całym kraju unieważniona - poinformował PAP w czwartek wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mirosław Sawicki.

Oznacza to, że ponad 6 tys. absolwentów prawie 260 techników w całym kraju, którzy zdawali ten egzamin, będzie musiało go powtórzyć. Termin powtórnego egzaminu wyznaczono na 20 sierpnia.

Decyzja CKE spowodowana jest tym, że w jednej ze szkół w Wielkopolsce część praktyczna egzaminu zawodowego w zawodzie technik-elektronik została przeprowadzona nie w tym terminie, kiedy powinna. Chodzi o Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie, gdzie dyrektor przeprowadził egzamin 22 czerwca. Tymczasem zgodnie z harmonogramem egzamin ten powinien był być przeprowadzony dzień później - 23 czerwca. Dyrektor o swojej pomyłce nie poinformował Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

bEhHhQlj

Jak wyjaśnił Sawicki, dyrektorzy wszystkich okręgowych komisji egzaminacyjnych, po zbadaniu, czy to zdarzenie mogło wpłynąć na wynik części praktycznej tego egzaminu w zawodzie technik-elektronik, wystąpili do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z wnioskami o zgodę na unieważnienie egzaminu w szkołach na swoim terenie i taką zgodę otrzymali.

"Tematy z egzaminu pojawiły się w internecie, zapoznało się z nimi wiele osób. Uznaliśmy to za podstawę do unieważnienia egzaminu" - poinformowała dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, Zofia Hrychorowicz.

"Sprawa była badana m.in. przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sprawdzane były wejścia na stronę internetową, gdzie ujawnione zostały treści egzaminacyjne. Takich wejść odnotowano około 1400" - zaznaczył Sawicki.

W ubiegłym tygodniu, po ujawnieniu sprawy, wielkopolski kurator oświaty wystąpił z wnioskiem o postępowanie dyscyplinarne wobec dyrektora szkoły w Lesznie, a Ministerstwo Edukacji Narodowej złożyło doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Lesznie o możliwości popełnienia przestępstwa: przekroczenia uprawnień i ujawnienia tajemnicy służbowej.

bEhHhQlp

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, zwane też egzaminami zawodowymi, są formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu danego zawodu. Zastąpiły wcześniejsze egzaminy z nauki zawodu i egzamin z przygotowania zawodowego. Przystępują do nich, po zakończeniu nauki, absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, techników, techników uzupełniających i szkół policealnych. Składają się z dwóch części: pisemnej i praktycznej.(PAP)

dsr/ kpr/ hes/ mow/

bEhHhQlK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)