Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Clannad wystąpi w Polsce na czterech koncertach

0
Podziel się:

Irlandzki zespół folkowo-rockowy Clannad wystąpi na czterech koncertach w
Polsce. Między 28 a 31 stycznia formacja zagra w Zabrzu, Poznaniu i dwukrotnie w Warszawie. Grupa
promować będzie swoją ostatnią płytę pt. "Nadur".

Irlandzki zespół folkowo-rockowy Clannad wystąpi na czterech koncertach w Polsce. Między 28 a 31 stycznia formacja zagra w Zabrzu, Poznaniu i dwukrotnie w Warszawie. Grupa promować będzie swoją ostatnią płytę pt. "Nadur".

Podczas wizyty w Polsce zespół wystąpi w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu (28.01), w centrum konferencyjno-kongresowym Poznań Congress Center (29.01), a także w warszawskim klubie Stodoła (30, 31.01).

Nazwa zespołu Clannad pochodzi od galicyjskiego "Clann as Dobhar", co oznacza "rodzinę z Dobhar". Wyrażenie zostało skrócone do "Clannad". Historia powstania zespołu związana jest ściśle z historią irlandzkiej rodziny Brennanów, pochodzącej z hrabstwa Donegal w parafii Gaoth Dobhair.

Leo Brennan był właścicielem lokalnego pubu, w którym występowała grupa, złożona z trójki spośród dziewiątki jego dzieci. Do Maire, Pola i Ciarana wkrótce dołączyli wujowie - Padraig i Noel Dugannowie. Grupa wykonywała tradycyjne pieśni folkowe. Zaczęła także zdobywać coraz większą publiczność, zafascynowaną celtyckimi brzmieniami.

Po wygraniu kilku konkursów podczas folkowych festiwali, zespołem zainteresowały się wytwórnie płytowe. Obawiały się one jednak podpisania umowy z grupą, śpiewającą w języku irlandzkim - nie mieściło się to w ramach obowiązujących zwyczajów muzyki popularnej.

Debiutancka płyta zespołu pt. "Clannad" ukazała się w 1973 r., a zespół występował na lokalnych festiwalach muzyki celtyckiej. Nie zdobył większej sławy, dopóki nie wyruszył w 1975 r. w trasę koncertową po Niemczech. Poza wpływami folkowymi, repertuar grupy coraz śmielej nawiązywał także do współczesnych brzmień, w stylu formacji Pentagle. W 1975 r. ukazała się druga płyta pt. "Clannad 2".

W 1982 r. formacja została zatrudniona do skomponowania utworu do telewizyjnego serialu "Harry's Game", który szybko stał się ogólnokrajowym przebojem i czyniąc z Clannad jednej z najpopularniejszych brytyjskich formacji grup. "Theme for Harry's Game" znalazł się na płycie "Magical Ring" (1983), która zdobyła status złotej płyty i okazała się jednym z największych sukcesów komercyjnych w karierze Clannad. Album utrzymany był w poetce muzyki folkowej, przedstawiając utopijną wizję jedności człowieka z naturą.

Zespół nie musiał długo czekać na kolejne oferty: dwa lata później przygotował muzykę do telewizyjnej produkcji "Robina z Sherwood", za który otrzymali British Academy Award w kategorii "najlepsza ścieżka dźwiękowa".

Dobra passa została podtrzymana dzięki sukcesowi utworu "In a Lifetime", w nagrywaniu którego gościnny udział wziął Bono, wokalista grupy U2. Twórczość zespołu coraz śmielej dryfowała w kierunku muzyki popularnej, udało mu się jednak nie zrazić swojej - przyzwyczajonej do folkowego brzmienia - "bazy" fanów.

W 1998 r. Clannad otrzymali pierwszą w swoim dorobku nagrodę Grammy, przyznaną za album "Landmarks" (1998). Okazało się jednak, że album miał być ostatnim studyjnym krążkiem grupy aż do 2013 r., gdy ukazał się album "Nadur". W międzyczasie ukazywały się kompilacje największych przebojów Clannad, a także kolejne płyty koncertowe.

Clannad dwukrotnie koncertował w Polsce: w 2008 r. wystąpił w Operze Leśnej w Sopocie, następnie w Sosnowcu podczas festiwalu Euroszanty and Folk. W 2013 r. grupa zagrała w warszawskiej Stodole.(PAP)

pj/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)