Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Clinton o planie przekazywania odpowiedzialności w Afganistanie

0
Podziel się

Natowski plan przekazywania afgańskiej armii odpowiedzialności za
bezpieczeństwo w Afganistanie "nie oznacza strategii wyjścia" z tego kraju przez siły
międzynarodowe - powiedziała w czwartek w Londynie amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton.

bEhXVNcl

Natowski plan przekazywania afgańskiej armii odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Afganistanie "nie oznacza strategii wyjścia" z tego kraju przez siły międzynarodowe - powiedziała w czwartek w Londynie amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton.

"Popieramy natowski plan, lecz trzeba wyraźnie powiedzieć (...), że nie jest to strategia wyjścia" z Afganistanu - oświadczyła szefowa amerykańskiej dyplomacji. Tekst jej przemówienia, które ma wygłosić na międzynarodowej konferencji na temat sytuacji w Afganistanie, został rozesłany dziennikarzom.

"Chodzi o ustalenie warunków, które pozwolą siłom afgańskim objąć kierownictwo we wszystkich kwestiach bezpieczeństwa w danym regionie" - wyjaśniła Clinton. "Będziemy dalej wspierać naszych afgańskich partnerów" podczas tych działań - dodała.

bEhXVNcn

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział w grudniu wysłanie dodatkowych 30 tysięcy amerykańskich żołnierzy do Afganistanu. Zapowiedział też stopniowe przekazywanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w kraju siłom afgańskim.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział przekazywanie odpowiedzialności afgańskim siłom bezpieczeństwa w 10-15 regionach kraju począwszy od 2010 roku.

Plan NATO, jak podkreśliła Clinton, przewiduje przekazywanie odpowiedzialności "w zależności od sytuacji w poszczególnych prowincjach i na surowych zasadach bezpieczeństwa". (PAP)

cyk/ ro/

bEhXVNct

55662653

bEhXVNcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)