Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz więcej dzieci imigrantów w brytyjskich szkołach

0
Podziel się:

Co najmniej 11 tys. dzieci imigrantów z nowych krajów UE rozpoczęło w tym roku naukę w szkołach podstawowych i średnich w Anglii i Walii. Większość tych dzieci przybyło z
Polski, skąd do W. Brytanii po 1 maja 2004 roku przyjechało ok. 56 proc. ogółu imigrantów z krajów Europy Centralnej i Wschodniej.

Coraz więcej dzieci imigrantów w brytyjskich szkołach

Co najmniej 11 tys. dzieci imigrantów z nowych krajów UE rozpoczęło w tym roku naukę w szkołach podstawowych i średnich w Anglii i Walii. Większość tych dzieci przybyło z Polski, skąd do W. Brytanii po 1 maja 2004 roku przyjechało ok. 56 proc. ogółu imigrantów z krajów Europy Centralnej i Wschodniej.

Tygodnik "The Sunday Telegraph", który przytacza te dane, zauważa, iż w 2005 roku było 6.563 nowych dzieci z tej grupy państw, a w 2004 roku 4.762.

Zdaniem gazety dane te są z pewnością zaniżone, ponieważ tylko jedna trzecia lokalnych władz oświatowych określa w swoich sprawozdaniach pochodzenie dzieci jako białych Europejczyków z Europy Centralnej lub Wschodniej.

Gazeta sugeruje, że dane nie potwierdzają obiegowej prawdy, iż imigranci z dawnych państw postkomunistycznych to na ogół młodzi mężczyźni bez zobowiązań rodzinnych, a zatem ich przyjazd nie jest dodatkowym obciążeniem dla władz lokalnych i systemu świadczeń socjalnych.

Niektóre szkoły, zwłaszcza w rejonach wiejskich, nie mają doświadczenia z nauczaniem dzieci cudzoziemskich, inne narzekają na to, że dzieci zgłaszają się bez wyprzedzenia, co oznacza, iż szkoły nie mają czasu, by je prawidłowo wprowadzić w nowe miejsce. Dla innych źródłem trudności jest to, że grupa dzieci wymaga dodatkowych lekcji angielskiego, co zbiegło się z obcięciem rządowych środków na ten cel.

Coraz więcej polskich dzieci zgłasza się też do szkół przedmiotów ojczystych (tzw. sobotnich), w których nie ma już wolnych miejsc. Niektóre szkoły angielskie - jak np. katolicka The London Oratory School w południowo-zachodnim Londynie, do której uczęszczało dwóch synów i córka Tony'ego Blaira - od obecnego roku szkolnego wprowadziły naukę języka polskiego, który można zdawać na egzaminie maturalnym.

Ostatnie rządowe dane oparte na liczbie rejestrujących się mówią o 427 tys. imigrantów z ośmiu nowych krajów UE w W. Brytanii po 1 maja 2004 roku. Wraz z tymi, którzy jako samozatrudniający się nie muszą się rejestrować, mówi się o 600 tys. imigrantów. Dane te nie uwzględniają jednak tych, którzy wrócili, ani tych, którzy pracują mimo niedopełnienia wymogu rejestracji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)