Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Coraz więcej ucieczek z Białorusi. Mają dość reżimu?

0
Podziel się:

Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi w kierunku Polski i państw bałtyckich wzrosła w 2012 r. kilkakrotnie.

Coraz więcej ucieczek z Białorusi. Mają dość reżimu?
(selensergen/iStockphoto)
bFeUPuxx

Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi w kierunku Polski i państw bałtyckich wzrosła w 2012 r. kilkakrotnie - poinformowała państwowa agencja BiełTA, powołując się na szefa białoruskiej KGB Wadzima Zajcaua.

_ - W 2011 r. stwierdzamy znaczny wzrost aktywności grup przestępczych działających w kierunku europejskim i specjalizujących się w nielegalnej migracji, przemycie narkotyków, a także m.in. broni i środków rażenia. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na tendencję wzrostową niekontrolowanego przepływu migracyjnego do państw europejskich z ubogich regionów Bliskiego Wschodu oraz Azji Środkowej i Południowo-Wschodniej _ - powiedział Zajcau na naradzie szefów służb specjalnych, organów bezpieczeństwa i ochrony prawa państw-partnerów Rosji, które odbyło się 3 i 4 października w Moskwie.

Według niego liczba udaremnionych przez stronę białoruską prób przekroczenia granicy Polski i państw bałtyckich wzrosła wielokrotnie, a część zlikwidowanych kanałów nielegalnej migracji i przemytu broni miała związek z _ terrorystycznymi siłami ekstremistycznymi _. Zaznaczył, że Białoruś z uwagi na swoje położenie geograficzne jest barierą utrudniającą przedostanie się do Europy _ różnych elementów prowadzących nielegalną działalność _.

bFeUPuxz

W pierwszej połowie września Państwowy Komitet Graniczny Białorusi poinformował o wykryciu obozu nielegalnych imigrantów w leśnej okolicy w pobliży styku granic Białorusi, Polski i Litwy, a pod koniec sierpnia KGB obwodu grodzieńskiego powiadomiło o znalezieniu ponad 96 kg substancji wybuchowych w kryjówce przy białorusko-polskiej granicy.

Rzecznik białoruskich służb granicznych Alaksandr Ciszczanka informował na początku roku, że w ubiegłym roku zatrzymały one na granicy z państwami UE około 300 nielegalnych migrantów, a oprócz tego około 15 tys. osób próbowało przekroczyć granicę z cudzymi albo fałszywymi dokumentami.

Białoruś ma z Rosją granicę długości prawie 1300 km. Nie ma niej kontroli granicznej, ponieważ oba państwa tworzą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR).

Czytaj więcej w Money.pl
Unia im grozi nałożeniem kolejnych sankcji UE rozważa nałożenie nowych sankcji na reżim białoruski, w tym gospodarczych. Wymaga to jednomyślności krajów członkowskich.
Białoruskie KGB przy granicy z Polską Zamaskowaną kryjówkę znaleźli funkcjonariusze oddziału antyterrorystycznego KGB.
Rosja stanie w obronie sąsiada Polski? Alaksandr Łukaszenka zapewnił na spotkaniu z Ławrowem, że stanowisko jego kraju w kwestiach międzynarodowych w pełni pokrywa się ze stanowiskiem Rosji.
bFeUPuya
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)