Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cyfryzacja pozbawi Polaków dostępu do telewizji?

0
Podziel się:

To pozbawi Polaków mieszkających na Ukrainie i Białorusi dostępu do polskiej telewizji - twierdzą posłowie PiS.

Cyfryzacja pozbawi Polaków dostępu do telewizji?
(ronen/iStockphoto)

Przełączenie sygnału naziemnej telewizji na cyfrowy pozbawi Polaków mieszkających na Ukrainie i Białorusi dostępu do polskiej telewizji - twierdzą posłowie PiS. Apelują do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o podjęcie działań.

Cyfryzacja polskiej telewizji była tematem środowego posiedzenia sejmowej komisji administracji i cyfryzacji. Informację w tej sprawie przedstawiła wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska.

Posłowie PiS poruszyli kwestię dostępu do polskiej telewizji za wschodnią granicą. Dociera ona do Polaków mieszkających w pasie przygranicznym za sprawą nadajnika zlokalizowanego w Tatarskiej Górze koło Przemyśla. W czerwcu 2014 r. przestanie on emitować sygnał analogowy, a sygnał cyfrowy - jak twierdzą posłowie PiS - nie dociera za granicę.

- _ Cyfryzacja telewizji pozbawi Polaków na Ukrainie i Białorusi dostępu do polskiej telewizji, która jest często jednym z nielicznych źródeł umożliwiających kontakt z polskim językiem, polską kulturą, z bieżącymi informacjami _ - powiedział na środowym posiedzeniu wiceprzewodniczący komisji Adam Rogacki (PiS).

Według Artura Górskiego (PiS) w związku z przełączeniem sygnału na cyfrowy w Tatarskiej Górze włączono w kierunku południowo-wschodnim 20-decybelowe tłumienie, _ aby sygnał nie wychodził poza terytorium Polski _. Poseł powołał się na doniesienia _ Kuriera Galicyjskiego _. Jak przypomniał, Polacy mieszkający na Ukrainie i Białorusi mają dostęp do polskiej telewizji od 1963 r.

Górski mówił, że Czesi w czasie cyfryzacji telewizji nie wytłumili sygnału i czeską telewizję nadal można oglądać np. w Opolu. _ - Polacy mieszkający za granicami nie powinni ponosić kosztów cyfryzacji polskiej telewizji _ - zaznaczył, pytając resort cyfryzacji, czy podejmie jakieś kroki.

Olszewska powiedziała, że priorytetem było włączenie sygnału cyfrowego na terenie kraju. Zapowiedziała, że zbada sytuację nadajnika w Tatarskiej Górze i możliwości zapewnienia odbioru naziemnej telewizji cyfrowej Polakom za wschodnią granicą. Zadeklarowała też gotowość, w razie potrzeby, do _ podjęcia jakichś rozmów _ zarówno z Białorusią, jak i Ukrainą.

Olszewska poinformowała, że przełączanie sygnału telewizji z analogowego na cyfrowy na terenie Polski przebiega dotychczas pomyślnie. 20 marca zakończono trzeci etap wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie jej zasięgiem objętych jest 45 proc. Polaków. Zakończenie procesu wyłączania sygnału analogowego zaplanowano na 31 lipca br.

Według wiceminister duży wpływ na powodzenie cyfryzacji telewizji naziemnej ma kampania informacyjna mająca na celu uświadomienie widzom, na czym polega i kiedy się odbywa przełączanie sygnału. W ramach kampanii uruchomiono specjalną infolinię i stronę internetową. W telewizji wyemitowano dotychczas 14 tys. spotów informacyjnych, wydrukowano 80 tys. ulotek. Artykuły o przełączaniu sygnału na cyfrowy pojawiły się w prasie. O cyfryzacji dowiadywały się dzieci w szkołach na specjalnych lekcjach.

Kolejny etap przełączania sygnału odbędzie się 22 kwietnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Szybki internet dla wszystkich? Boni podał datę Minister Michał Boni poinformował, że koszt budowy całej infrastruktury to około 25 mld zł, z czego znaczącą część stanowią środki unijne.
Digitalizacja już się zaczęła. Zobacz, gdzie Najcenniejsze regionalne zbiory Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego są już dostępne online.
Cyfryzacja rozpoczęta. Dziś przestali nadawać sygnał - _ Pożegnaliśmy epokę analogową, która trwała w Polsce 60 lat i otwieramy epokę cyfrową _ - ekscytował się Michał Boni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)