Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cykl "RE: : MIKS" - od czerwca do grudnia w Warszawie

0
Podziel się:

"Akumulacja Trisha Brown" to przedstawienie, które otworzy w sobotę
tegoroczny cykl "RE//MIX" w Warszawie. Festiwal prezentuje premierowe spektakle, nawiązujące do
klasycznych dzieł teatralnych i tanecznych, ale też do literatury i filmu; potrwa do 9 grudnia.

"Akumulacja Trisha Brown" to przedstawienie, które otworzy w sobotę tegoroczny cykl "RE//MIX" w Warszawie. Festiwal prezentuje premierowe spektakle, nawiązujące do klasycznych dzieł teatralnych i tanecznych, ale też do literatury i filmu; potrwa do 9 grudnia.

Wydarzenia cyklu "RE//MIKS" będą odbywać się w siedzibie Komuny Warszawa na Pradze.

Komuna Warszawa, to - jak przypomniał na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie jej członek Grzegorz Laszuk - "spadkobierca" grupy artystyczno-społecznej Komuna Otwock, która w 2009 roku zakończyła działalność.

Tegoroczny "RE//MIKS" Komuna Warszawa organizuje w tym roku we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

Pomysłodawca cyklu Tomasz Plata podkreślił, że myślą przewodnią cyklu jest chęć scalenia, zorganizowania środowiska teatralnego, tanecznego. "Chodziło o to, aby zintegrować ludzi, którzy interesują się pewnym gatunkiem teatru - performatywnym, wizualnym, a często nie znają się nawzajem" - opowiadał Plata.

Remiks to pojęcie zapożyczone z muzyki: oznacza utwór powstały w wyniku przetworzenia innego utworu. Spektakle pokazywane podczas festiwalu "RE//MIKS" odnoszą się treścią lub formą do innego przedstawienia, ich twórcy "dyskutują" ze swoimi mistrzami lub na nowo ich odczytują.

"Stworzenie pracy, która byłaby tego typu remiksem nie jest łatwe. (...) Postaci, które są bohaterami projektów to wielkie postaci historii tańca" - zwróciła uwagę zastępca dyrektora Instytutem Muzyki i Tańca Joanna Szymajda.

Autorką (choreografia i wykonanie) spektaklu, który zostanie pokazany jako pierwszy, pt. "Akumulacja Trisha Brown" jest Ramona Nagabczyńska. W swoim spektaklu tanecznym nawiązuje do twórczości amerykańskiej choreografki i tancerki - Trishy Brown. Spektakl zostanie pokazany też w niedzielę.

Nagabczyńska pracowała jako tancerka m. in. dla Polskiego Teatru Tańca, Teatru Tańca Zawirowania, Tom Dale Company, Lucy Guerin i Carrie Cracknell. Obecnie współpracuje z Clod Ensemble (Wielka Brytania)
, z którym jest związana zawodowo od 2008 roku oraz z Davidem Wampachem (Francja).

23 i 24 czerwca Alex Baczynski-Jenkins pokaże spektakl nawiązujący do twórczości niemieckiego malarza i teoretyka sztuki, choreografa Oskara Schlemmera: "Balet Triadyczny czyli Jak budować do potęgi trzeciej?".

Baczynski-Jenkins jest tancerzem i choreografem, mieszka w Berlinie. Należy do pierwszej generacji studentów, która ukończyła nowy kierunek "Taniec współczesny, choreografia, kontekst" na Universitat der Kunste w Berlinie. Od 2009 roku występuje w zespole Damaged Goods Meg Stuart, realizuje również autorskie prace.

W programie festiwalu znajdują się też m.in. projekty Akademii Ruchu "Przeludnienie i sztuka", Wojtka Ziemilskiego "Stany Zjednoczone" czy duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski, którzy nawiążą do twórczości włoskiego satyryka, autora sztuk teatralnych, reżysera teatralnego Dario Fo.

Pełny program cyklu na stronie Komuny Warszawa. Projekt został dofinansowany przez ministerstwo kultury i urząd m.st. Warszawy. (PAP)

agz/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)