Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cywiński o obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

0
Podziel się:

Złożenie tylko dwóch wieńców - od prezydenta w imieniu narodu oraz od władz
i parlamentu - oraz modlitwa ekumeniczna to plan uroczystości 65. rocznicy wybuchu Powstania
Warszawskiego, które odbędą się 1 sierpnia przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach.

Złożenie tylko dwóch wieńców - od prezydenta w imieniu narodu oraz od władz i parlamentu - oraz modlitwa ekumeniczna to plan uroczystości 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się 1 sierpnia przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach.

"Zależy nam, by obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zwłaszcza uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis, przebiegały w godnej i spokojnej atmosferze. Zwróciliśmy się z prośbą do pana prezydenta, żeby o godz. 17, w godzinie wybuchu powstania, pod pomnikiem Gloria Victis, w imieniu narodu polskiego, jako prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych, złożył wieniec. Prezydent wyraził na to zgodę. Chcemy, by drugi wieniec złożono w imieniu władz i parlamentu" - powiedział PAP prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński.

Zaznaczył równocześnie, że Związkowi zależy, by była to cicha, pełna skupienia uroczystość, bez nadmiernego nagłośnienia. "Dlatego chcemy, by wieńce składane były bez podawania informacji, kto składa wieniec, bo to powoduje, że nieodpowiedzialne grupy w nieodpowiedzialny sposób reagują. Uroczystość zakończy krótka modlitwa ekumeniczna" - mówił Cywiński.

Apel prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej jest związany z incydentami, jakie miały miejsce podczas ubiegłorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wówczas to podczas uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach, która co roku jest organizowana dla uczczenia godziny wybuchu powstania, zgromadzony tłum wygwizdał posła PO Stefana Niesiołowskiego. Owacje zebrali natomiast lider PiS Jarosław Kaczyński, prezes IPN Janusz Kurtyka, szef CBA Mariusz Kamiński oraz likwidatorzy WSI Jan Olszewski i Antoni Macierewicz.

Główne uroczystości związane z przypadającą w tym roku 65. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przygotowuje we współpracy z Kancelarią Prezydenta i władzami stolicy. Ich kluczowa część jest planowana na 1 sierpnia. W jej ramach zaplanowano m.in. minutę ciszy w godzinie wybuchu Powstania o 17.00 oraz uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. W wigilię zrywu, przed pomnikiem Powstania Warszawskiego odbędzie się msza św., apel poległych i koncert na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.

Związek planuje na 26-27 września obchody 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. "Było ono fenomenem na skalę Europy i świata, z własnym systemem oświaty, organami sprawiedliwości i wojska. Niemcom, mimo starań, nie udało się go zniszczyć, uczyniła to dopiero okupacja sowiecka. Ta rocznica to dla nas szczególne święto, które planujemy uczcić sesję historyczną. Zależy nam na jej nagłośnieniu, ponieważ duża część społeczeństwa ma niewielką wiedzę na temat Polskiego Państwa Podziemnego, co nas boli" - powiedział Cywiński. (PAP)

akn/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)